Niemcy: Protest przeciwko elektrowniom atomowym

[2011-03-13 11:51:02]

Tysiące przeciwników energetyki atomowej demonstrowały w południowo-zachodnich Niemczech, by wyrazić swój sprzeciw wobec przedłużenia życia niektórym elektrowniom atomowym. 12 marca około 40 tys. ludzi uformowało ludzik łańcuch od elektrowni w Neckarwestheim aż do Stuttgartu. Działacze trzymali flagi z hasłami: "Energia atomowa? Nie, dziękuję".

W tym samym czasie kanclerka Angela Merkel planuje spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Guido Westerwelle’m i ministrem środowiska Norbertem Rottgenem, w czasie którego przeanalizowane zostaną konsekwencje japońskiego kryzysu nuklearnego. Jak donosi tygodnik "Der Spiegel", rządowy zespół kryzysowy spotka się także w Berlinie, by omówić sprawy związane z trzęsieniem ziemi i tsunami w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Jedna z elektrowni (na zdjęciu) w prefekturze Fukushima w Japonii została zniszczona przez trzęsienie ziemi o amplitudzie 8,9 w skali Richtera, które miało miejsce 11 marca. Radioaktywny przeciek sprawia, że poziom promieniowania jest tam dwudziestokrotnie wyższy niż normalnie.

Jak podaje presstv.ir, Niemcy wcześniej zadecydowały o zamknięciu elektrowni nuklearnych do 2021 roku, ale w październiku 2010 roku postanowiły o przedłużeniu życia 17 elektrowni o dalsze 12 lat.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 lutego:

1905 - Rewolucja 1905 r.: przed Hutą Katarzyna w Sosnowcu rosyjskie wojsko otworzyło ogień do protestujących robotników kilku zakładów pracy, zabijając 40 i raniąc około 150 osób.

1919 - W Warszawie ukazał się 1. numer tygodnika "Przełom", organu KPRP.

1926 - Podczas demonstracji bezrobotnych w Kaliszu doszło do starć z policją i wojskiem; zginęło 9 demonstrantów, a 60 zostało rannych

1931 - Urodził się Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

1938 - XIII Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego jako jedna z ostatnich jednostek wojsk republikańskich opuściła Hiszpanię, przekraczając granicę z Francją.

1943 - Urodził się Joseph Stiglitz, ekonomista amerykański, noblista, krytyk neoliberalnej globalizacji.

1944 - Zginął ppor. Arkadiusz Degler ps.”Grad”, Szefa Sztabu Armii Ludowej na Okręg Częstochowski, członka ZWM.

1948 - Urodził się Guy Standing, brytyjski ekonomista, specjalista w zakresie rynku pracy, profesor University of London, twórca i współprzewodniczący Basic Income Earth Network.

1950 - Amerykański senator Joseph McCarthy oskarżył 200 pracowników Departamentu Stanu o bycie komunistami.

2001 - 9 osób zginęło, gdy łódź podwodna USS Greeneville staranowała japoński kuter rybacki u wybrzeży Hawajów.


?
Lewica.pl na Facebooku