Niemcy: Protest przeciwko elektrowniom atomowym

[2011-03-13 11:51:02]

Tysiące przeciwników energetyki atomowej demonstrowały w południowo-zachodnich Niemczech, by wyrazić swój sprzeciw wobec przedłużenia życia niektórym elektrowniom atomowym. 12 marca około 40 tys. ludzi uformowało ludzik łańcuch od elektrowni w Neckarwestheim aż do Stuttgartu. Działacze trzymali flagi z hasłami: "Energia atomowa? Nie, dziękuję".

W tym samym czasie kanclerka Angela Merkel planuje spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Guido Westerwelle’m i ministrem środowiska Norbertem Rottgenem, w czasie którego przeanalizowane zostaną konsekwencje japońskiego kryzysu nuklearnego. Jak donosi tygodnik "Der Spiegel", rządowy zespół kryzysowy spotka się także w Berlinie, by omówić sprawy związane z trzęsieniem ziemi i tsunami w Kraju Kwitnącej Wiśni.

Jedna z elektrowni (na zdjęciu) w prefekturze Fukushima w Japonii została zniszczona przez trzęsienie ziemi o amplitudzie 8,9 w skali Richtera, które miało miejsce 11 marca. Radioaktywny przeciek sprawia, że poziom promieniowania jest tam dwudziestokrotnie wyższy niż normalnie.

Jak podaje presstv.ir, Niemcy wcześniej zadecydowały o zamknięciu elektrowni nuklearnych do 2021 roku, ale w październiku 2010 roku postanowiły o przedłużeniu życia 17 elektrowni o dalsze 12 lat.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku