Czechy: Nie dla amerykańskiego radaru

[2011-04-11 12:35:45]

Czeskie władze zamierzają zamknąć amerykański obóz szkoleniowy w miejscowości Brdy. Na tym właśnie obszarze planowano zbudować elementy tarczy antyrakietowej. Minister obrony Alexandr Vondra, który jeszcze jako wicepremier kraju lobbował za rozmieszczeniem amerykańskich baz w Czechach, dziś jest jednym z ich największych przeciwników. Jak argumentuje, Czechy są w europejskiej czołówce, jeśli idzie o liczbę żołnierzy. Radar przeciwrakietowy nie zostanie zainstalowany, oficjalne decyzje w tej sprawie zapadną do końca roku. Likwidacja nadliczbowych jednostek zajmie kolejnych kilka lat.

Poligon w Brdach miał być częścią planu budowy amerykańskiej tarczy antyrakietowej w regionie, wspólnie z baterią antyrakiet w Polsce. Potrzebę budowy takiej infrastruktury Amerykanie uzasadniali koniecznością monitorowania poczynań Korei Północnej i Iranu. Jednak radar sprowadzony do Czech z wysp Marshalla nie obejmował swym zasięgiem tamtych rejonów świata, a terytorium Rosji aż do Uralu.

Plany budowy amerykańskiego radaru antyrakietowego dyskutowany był w czasie prezydentury Georga W. Busha. Ówczesny premier Czech Mirek Topolánek oraz dzisiejszy minister spraw zagranicznych Karel Schwarzenberg okazywali dużą aprobatę. Podobne było początkowe nastawienie prezydenta Václava Klausa, ze względu na jego ograniczone zaufanie do Unii Europejskiej. Jednak po serii rozmów z Rosjanami, Klaus nie zdecydował się na wyrażenie jednoznacznego poparcia.

Mimo oporu większości czeskiego społeczeństwa, decyzją parlamentu porozumienie o budowie radaru zostało podpisane w lipcu 2008 roku. Jednak po objęciu władzy we wrześniu 2009 przez Baracka Obamę, projekt ten został wstrzymany. W Pradze prezydencji Rosji i USA podpisali nawet Strategic Arms Reduction Treaty (START-3). Okazuje się jednak, że Amerykanie nie byli do końca szczerzy. Projekt przesunięto na rok 2015, by wówczas zacząć instalację nowocześniejszego sprzętu. Polska już zaoferowała tereny na północnym wschodzie kraju, Bułgaria i Rumunia rozważają wpuszczenie amerykańskich baz na wybrzeża Morza Czarnego. Czesi jednak odmawiają udziału w tym projekcie, obawiając się, że w znaczący sposób może on pogorszyć relacje z Rosją.

Maria Skóra


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


13 lutego:

1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.

1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.

1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.

1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.

1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.

2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".


?
Lewica.pl na Facebooku