Warszawa: Protest lokatorów przeciw zmianom prawa

[2011-04-30 22:17:06]

Około 120 osób wzięło 29 kwietnia udział w proteście zorganizowanym pod Ministerstwem Infrastruktury w Warszawie.

Zorganizowały go Komitet Obrony Lokatorów oraz Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów w odpowiedzi na planowane przez ministerstwo zmiany w prawie. Zakładają one wprowadzenie czasowych umów najmu komunalnego, co dawałoby samorządom możliwość weryfikowania, czy w zasobie komunalnym nie mieszkają osoby "zbyt bogate". Ministerstwo chce również między innymi, aby nie było grup osób, którym w wypadku eksmisji z urzędu przysługuje prawo do lokalu socjalnego, a w każdym wypadku o jego przyznaniu decydował sąd.

W proteście uczestniczyli również członkowie Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, Związku Syndykalistów Polski i Lewicowej Alternatywy.

Piotr Ciszewski z WSL i LA powiedział, że samo weryfikowanie, czy w mieszkaniu komunalnym nie zamieszkują osoby bogate jest słuszne, ale oddanie prawa do ustalania kryteriów samorządom spowoduje, że będzie ono nadmiernie zaostrzane. Dodał, że rozwiązaniem problemu braku mieszkań nie jest utrudnianie dostępu do nich, ale zmiany prawa pozwalające na rozwój TBSów oraz prowadzenie programów budownictwa komunalnego.

Andrzej Smosarski mówił o eksmisjach. Stwierdził, że eksmisje do pomieszczeń tymczasowych, czyli bez zapewnienia lokalu socjalnego to rozłożone na raty wyrzucanie ludzi na bruk. Dodał, że jeśli przedstawiciele ministerstwa infrastruktury nie wiedzą, jak prowadzić normalną politykę mieszkaniową, powinni zaprosić ekspertów z krajów Europy Zachodniej, gdzie prowadzi się na przykład programy budowy mieszkań komunalnych czy wspiera spółdzielczość. Mówił również o przerzucaniu odpowiedzialności za tragiczny stan mieszkalnictwa między ministerstwem a samorządami.

Jedna z lokatorek zabrała głos i powiedziała, że obecnie władze lokalne w Wielkiej Brytanii bardziej dbają o warunki mieszkaniowe emigrujących tam Polaków niż władze w Polsce.

Przedstawiciele protestujących złożyli w ministerstwie stanowisko Komitetu Obrony Lokatorów w sprawie zmian prawa. Minister Piotr Styczeń zaproponował spotkanie z przedstawicielami organizacji lokatorskich, proponując konsultacje propozycji ministerstwa. Rozmowy mają się odbyć w maju.

Po wiecu zebrani przeszli pod budynek Sejmu skandując "Eksmitować polityków", "Lokatorzy to nie towar" oraz "Mieszkanie prawem, nie towarem".

Michał Warecki


Foto: Centrum Informacji Anarchistycznej.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 lutego:

1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).

1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.

1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.

1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.

1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.

2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.

2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.

2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.

2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.


?
Lewica.pl na Facebooku