Włochy: Referendum ws. energii jądrowej i prywatyzacji usług komunalnych
[2011-06-12 08:36:42]
Włosi idą do urn po raz trzeci w ciągu miesiąca. Wcześniej brali udział turach częściowych wyborów samorządowych, które przyniosły klęskę rządzącej koalicji. Chociaż kwestie, w których mają się wypowiedzieć, są bardzo różne i dosyć kontrowersyjne, głosowanie postrzegane jest jako okazja do kolejnej próby sił pomiędzy Silvio Berlusconim i opozycją. Premier osobiście zainteresowany jest ustawą, która daje mu możliwość niestawiania się w sądzie z powodu obowiązków służbowych, toczą się bowiem przeciwko niemu jednocześnie aż cztery procesy. Pozostałe kwestie także są przedmiotem politycznej rozgrywki, rząd bowiem miał ambitne plany obowiązkowej prywatyzacji usług komunalnych i budowy czterech siłowni atomowych, które po katastrofie elektrowni Fukuszima nie mają jednak wielu zwolenników. Tym tłumaczyć można fakt, że premier i ministrowie nawołują do bojkotu referendum. Jego wynik będzie się liczyć jedynie wtedy, gdy osiągnięte zostanie quorum. Głosowanie z udziałem potencjalnych 47 milionów wyborców kosztuje 320 milionów euro. Można było tego wydatku uniknąć, gdyby rząd zgodził się połączyć referendum z wyborami samorządowymi. Nie uczynił tego jednak z obawy przed wysoką frekwencją. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
25 lutego:
1944 - Powstała Centralizacja Stronnictw Demokratycznych, Socjalistycznych i Syndykalistycznych – porozumienie polityczne skupiające ugrupowania lewicowe: Robotniczą Partię Polskich Socjalistów, Polskie Stronnictwo Demokratyczne, Polską Ludową Akcję Niepod
1950 - Urodził się Néstor Kirchner, polityk argentyński, peronista o odchyleniu lewicowym, gubernator prowincji Santa Cruz; 2003-2007 prezydent Argentyny.
1984 - Ponad 500 osób zginęło w wyniku eksplozji ropociągu w mieście Cubatão w brazylijskim stanie São Paulo.
1986 - Prawicowy, filipiński dyktator Ferdinand Marcos został zmuszony do ucieczki z kraju. Funkcję prezydenta objęła liderka opozycji Corazon Aquino.
1993 - Pod zarzutem przyjęcia łapówki aresztowano Wojciecha Dobrzyńskiego, dyrektora biura Klubu Parlamentarnego Porozumienia Centrum.
1993 - Początek 48-godzinnego strajku generalnego w regionie łódzkim.
1994 - Żydowski osadnik Baruch Goldstein otworzył ogień do modlących się w Grocie Praojców w Hebronie Palestyńczyków, zabijając 29 osób.
1994 - Odbył się Kongres Jedności PPS, w wyniku którego scalono cztery odłamy partii (bez PPS Ikonowicza).
1996 - Kolejny Kongres Jedności PPS - ostateczne scalenie wszystkich partii używających nazwy PPS.
2013 - We Włoszech centrolewicowa koalicja wygrała przedterminowe wybory parlamentarne.
?