Warszawa: Studencki Alarm II o śmieciowych uczelniach już w środę

[2012-05-28 18:10:13]

W najbliższą środę Demokratyczne Zrzeszenie Studenckie organizuje drugą część zgromadzenia „Studencki Alarm”. Stanowi ono odpowiedź na żywą dyskusję podczas ubiegłotygodniowego spotkania, w trakcie którego grupa blisko 60 osób rozmawiała o zjawisku umów śmieciowych i szeroko rozumianej prekaryzacji pracy. W wyniku wspólnej decyzji uczestników, zgromadzenie zdecydowało o zorganizowaniu drugiego spotkania, którego tematem będą problemy współczesnych uczelni.

Środowe spotkanie, podobnie jak pierwsza część „Studenckiego Alarmu”, będzie partycypacyjną dyskusją, w trakcie której głos będzie mógł zabrać każdy zainteresowany tematem spotkania. Przedstawiciele DZS zachęcają do rozmowy i przedstawiania własnych pomysłów na alternatywy dla obecnego modelu szkolnictwa wyższego w Polsce. Ich zdaniem nie warto bronić obecnego status quo i feudalnej struktury współczesnych akademii. Odrzucają też propozycje zmian w rodzaju tzw. reformy Kudryckiej, której następstwami są m.in. odpłatność drugiego kierunku studiów, likwidacja stypendiów naukowych oraz zmiana statusów uczelni, która umożliwia władzom ich swobodne likwidowanie. Zdaniem DZS propozycje prezentowane przez ministerkę nauki i szkolnictwa wyższego, Barbarę Kudrycką, nie stanowią bodźca dla rozwoju szkolnictwa wyższego, ale pogłębienia jego kryzysu. Ten ostatni przyczynia się do utrwalenia w Polsce obecnego modelu gospodarczego. Jest to, jak określają ją aktywiści DZS, gospodarka oparta na biedzie.

Organizatorzy spotkania wśród omawianych przez siebie tematów chcą poruszyć takie jak wiedza środowiska studenckiego o reformie Kudryckiej, skutki rozmów pracodawców i rektorów dla studentów oraz to, czy i w jakiej formie uczelnie powinny współpracować ze światem biznesu. DZS zamierza zająć się również pożądanym modelem szkolnictwa wyższego oraz kwestią tego, w jaki sposób budować ruch studencki i jakimi metodami i celami powinni kierować się jego przedstawiciele. Postulaty, które padną podczas „Studenckiego Alarmu”, staną się podstawą dla prac nad programem pozytywnym ukazującym alternatywę dla obecnie funkcjonującego modelu szkolnictwa wyższego. Za jego pomocą DZS chce włączyć w proces jego kształtowania osoby najbardziej zainteresowane tym zagadnieniem: polskich studentów.

Druga odsłona zgromadzenia odbędzie się w tym samym miejscu, co jego ubiegłotygodniowa, pierwsza odsłona. Uczestnicy „Studenckiego Alarmu” spotykają się w najbliższą środę, 30 maja, o 18:30 w sali 205 gmachu Starego BUW na terenie kampusu głównego Uniwersytetu Warszawskiego.
Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku.

Łukasz Drozda


Fot. DZS

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


15 lutego:

1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.

1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).

1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.

1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.

1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.

1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.

2001 - Opublikowano wyniki sekwencjonowania ludzkiego genomu.

2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.

2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.

2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.

2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.


?
Lewica.pl na Facebooku