Piotrków Trybunalski: Twórca Antykomor.pl skazany (akt.)
[2012-09-14 19:24:29]
14 września Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim skazał Roberta Frycza na karę roku i trzech miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania 40 godzin prac społecznych miesięcznie. Skazany nie będzie odbywał kary w więzieniu. Sąd uznał twórcę strony internetowej Antykomor.pl winnym znieważenia prezydenta Bronisława Komorowskiego. Akt oskarżenia zarzucał też Fryczowi posługiwanie się sfałszowanymi dokumentami, ale od tego zarzutu sąd go uniewinnił. Wyrok jest nieprawomocny. Obrona skazanego zapowiedziała, że złoży apelację, natomiast Robert Frycz uznał decyzję sądu za zamach na wolność słowa.
Zdaniem Roberta Frycza jego strona internetowa miała charakter satyryczny. Rejestrował na niej liczne wpadki i gafy prezydenta. Na stronie publikowane były krytyczne opinie o nim, fotomontaże, a także gry polegające na strzelaniu do wizerunku Komorowskiego. W maju ubiegłego roku uzbrojeni funkcjonariusze ABW wtargnęli do mieszkania Frycza. Zabezpieczono wówczas jego laptopa oraz nośniki danych.
W nowoczesnej demokracji sankcje karne za obrażenie głowy państwa są nie na miejscu, zwłaszcza że Europejski Trybunał Praw Człowieka od dziesięcioleci uchyla takie wyroki - powiedziała Dunja Mijatović, przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów.
Mijatović, odnosząc się do skazania Roberta Frycza, wezwała do dekryminalizacji zapisów polskiego prawa o zniesławieniu. Przedstawicielka OBWE uważa, że wyrok powinien być zrewidowany.
fot. Wikimedia Commons
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.
1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.
1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".
1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.
1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.
1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.
1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.
1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.
2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.