GUS o sytuacji wyznaniowej: 71,2% rzymskich katolików
[2023-09-28 23:17:04]
Główny Urząd Statystyczny opublikował właśnie raport na temat sytuacji wyznaniowej w Polsce na podstawie Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 roku.
Najbardziej widoczną zmianą w stosunku do spisu z 2011 roku jest spadek osób deklarujących przynależność do Kościoła Rzymskokatolickiego. Liczba katolików rytu rzymskiego w Polsce spadła w przeciągu 10 lat z 33,8 mln do 27,2 mln osób, z 88% do 71,2%.
W tym samym okresie znacząco wzrosła liczba osób, które odmówiły odpowiedzi w sprawie deklaracji wyznaniowej. Liczba takich osób wzrosła z 2,7 mln do 7,6 mln osób. Takie osoby stanowią 20% polskiej populacji.
Znacząco wzrosła również liczba osób deklarujących bezwyznaniowość, brak religii, ateizm. Grupa takich osób wzrosła z 2,8% do 8,6%.
Pozostałe wyznania, poza rzymskim katolicyzmem, w skali kraju są niewiele znaczące. Stanowią niecały 1%, choć trzeba powiedzieć, że z uwagi na metodologię spisu GUS nie odnotował dużej liczby cudzoziemców - mających tylko czasowy pobyt w Polsce - co zwiększyłoby znaczenie wyznań innych niż rzymski katolicyzm.
W skali kraju odnotowano znaczące różnice w skali wiary i bezwyznaniowości. W województwach południowo-wschodnich - podkarpackim, lubelskim i świętokrzyskim wyznawcy rzymskiego katolicyzmu stanowią ponad 80% populacji, natomiast w dużej części Polski zachodniej i centralnej poniżej 70%. W tych samych regionach są natomiast najwyższe odsetki osób deklarujących niewiarę lub odmawiających odpowiedzi w kwestii wyznania.
1937 - W Rzymie zmarł Antonio Gramsci, włoski działacz robotniczy, teoretyk marksizmu, filozof.
1956 - Sejm PRL przyjął ustawę o warunkach przerywania ciąży, liberalizującą przepisy aborcyjne.
1959 - Liu Szao-tsi zastąpił Mao Tse-tunga na stanowisku Przewodniczącego ChRL.
1968 - Na mocy przyjętego w październiku Abortion Act w Wielkiej Brytanii przerywanie ciąży stało się legalne.
1972 - W Bukareszcie zmarł Kwame Nkrumah, postępowy polityk afrykański, premier i prezydent Ghany, działacz ruchu panafrykańskiego, 1963 jeden z inicjatorów OJA, obalony przez wojsko.
1994 - Zakończyły się pierwsze wielorasowe wybory parlamentarne w RPA, w których zwyciężył Afrykański Kongres Narodowy Nelsona Mandeli, uzyskując 62,65% głosów