PENTOR: 77 proc. Polaków za zakazem palenia

[2006-04-27 21:47:39]

Prawie 77 proc. Polaków popiera wprowadzenie zakazu palenia we wszystkich miejscach publicznych - wynika z ogólnopolskiego badania sondażowego przeprowadzonego przez Polskie Radio we współpracy z Instytutem Badania Opinii i Rynku PENTOR. Badanie zaprezentowano w Sejmie podczas posiedzenia Komisji Zdrowia.

Trzy czwarte Polaków chciałoby zakazu palenia w gmachach publicznych, restauracjach i na przystankach autobusowych.

Zwolennikami wprowadzenia zakazu częściej są kobiety (81 proc.) niż mężczyźni (72 proc.). Za tym rozwiązaniem opowiada się 79 proc. osób z wykształceniem wyższym i 75 proc. z wykształceniem podstawowym. Pomysł ten popierają częściej osoby o niższych dochodach (83 proc.) niż osoby zamożne (60 proc.).

Badanie PENTOR zostało przeprowadzone na 800-osobowej reprezentatywnej losowej próbie dorosłej ludności Polski w dniach 7-8 lutego 2006 roku.

Według raportu Parlamentu Europejskiego z marca tego roku prawie 80 tys. osób w krajach Europy umiera rocznie w wyniku biernego palenia papierosów.
Od wielu lat najtragiczniejsze skutki społeczne wywołuje używanie nikotyny i alkoholu etylowego. Potwierdzają tę tendencję również ostatnie badania opinii. Świadomość szkodliwości palenia i związana z nią moda na niepalenie nie jest przecież skutkiem wprowadzenia drakońskich kar dla palaczy do kodeksu karnego lecz jest wynikiem edukacji. Zakaz palenia w miejscach publicznych, nawet gdyby został wprowadzony, nie uczyni z nikotynistów przestępców wzorem potępionych przez prawo palaczy marihuany.

Wszelkie rozwiązania prawne dotyczące używek proponowane przez polityków powinny opierać się na następujących przesłankach: 1) mniej penalizacji - więcej edukacji; 2) mniej hipokryzji - więcej otwartości na wiedzę dotyczącą rzeczywistej skali problemu. Wtedy i tylko wtedy podejmowane działania w tym zakresie będą miały sens.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku