Iran: protest przeciwko karykaturze

[2003-01-13 15:39:43]

Około 5 tys. osób, głównie studentów szkół religijnych, protestowało w niedzielę w Iranie w świętym mieście szyitów Kum. Mniejsze demonstracje odbyły się również w Teheranie, Meszhedzie i innych miastach. Wszystkie były wyrazem oburzenia i protestu przeciwko karykaturze, jaka została opublikowana w reformatorskim piśmie "Hayat-e No", przedstawiającej brodatego sędziego amerykańskiego Sądu Najwyższego, siedzącego w todze pod wielkim kciukiem prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta.

Wbrew intencjom autorów gazety, konserwatyści uznali, że postać brodatego sędziego w todze uderzająco przypomina ajatollaha Chomeiniego, co - ich zdaniem - profanuje pamięć o wodzu irańskiej rewolucji. Redaktor naczelny pisma Hadi Chamenei, który jest bratem następcy Chomeiniego na stanowisku duchowego przywódcy Iranu, próbował przekonać parlamentarzystów, że nie zamierzał obrazić pamięci ajatollaha. Pomimo tego irański sąd uznał inaczej i zadecydował o zamknięciu "Hayat-e No" i innej reformatorskiej gazety "Bahar".

Według obserwatorów szum wobec całej sprawy związany jest z pojawieniem się w zdominowanym przez reformatorów parlamencie dwóch ustaw próbujących ograniczyć władzę zwolenników starego porządku, opartego na władzy kleru.

Paweł Kończyk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


9 lutego:

1905 - Rewolucja 1905 r.: przed Hutą Katarzyna w Sosnowcu rosyjskie wojsko otworzyło ogień do protestujących robotników kilku zakładów pracy, zabijając 40 i raniąc około 150 osób.

1919 - W Warszawie ukazał się 1. numer tygodnika "Przełom", organu KPRP.

1926 - Podczas demonstracji bezrobotnych w Kaliszu doszło do starć z policją i wojskiem; zginęło 9 demonstrantów, a 60 zostało rannych

1931 - Urodził się Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

1938 - XIII Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego jako jedna z ostatnich jednostek wojsk republikańskich opuściła Hiszpanię, przekraczając granicę z Francją.

1943 - Urodził się Joseph Stiglitz, ekonomista amerykański, noblista, krytyk neoliberalnej globalizacji.

1944 - Zginął ppor. Arkadiusz Degler ps.”Grad”, Szefa Sztabu Armii Ludowej na Okręg Częstochowski, członka ZWM.

1948 - Urodził się Guy Standing, brytyjski ekonomista, specjalista w zakresie rynku pracy, profesor University of London, twórca i współprzewodniczący Basic Income Earth Network.

1950 - Amerykański senator Joseph McCarthy oskarżył 200 pracowników Departamentu Stanu o bycie komunistami.

2001 - 9 osób zginęło, gdy łódź podwodna USS Greeneville staranowała japoński kuter rybacki u wybrzeży Hawajów.


?
Lewica.pl na Facebooku