Rosja: Obchody 87 rocznicy Wielkiej Rewolucji

[2004-11-08 17:21:37]

Niemal 50.000 manifestantów zgromadziły moskiewskie obchody 87. rocznicy Wielkiej Socjalistycznej Rewolucji Październikowej. Zorganizowała je Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej.

Treść przemówień zdominowały ataki na rząd i kościół. Powodem tak ostrej krytyki ze strony komunistów są pomysły likwidacji święta z okazji rocznicy Rewolucji i zastąpienie go obchodzony 4 listopada świętem Matki Boskiej Kazańskiej. 77 procent Rosjan sprzeciwia się jednak wykreśleniu 7 listopada z katalogu świąt państwowych.

Nikt nie pogrzebie naszego Wielkiego Października! - nawoływał z mównicy lider komunistów Giennadij Ziuganow. Przewodniczący wezwał także obywateli o poglądach lewicowych do wstępowania do partii, która ostatnio straciła część członków oraz uznanie w oczach społeczeństwa.

Manifestanci wznosili także okrzyki: "Ameryka - łapy precz od Białorusi!" w geście solidarności z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką.

Podobne manifestacje odbyły się w innych miastach krajów byłego Związku Radzieckiego. W Tomsku na Syberii komuniści przemaszerowali przez centrum miasta z transparentami głoszącymi "Ręce precz od 7 listopada!". W stolicy Ukrainy - Kijowie - manifestowało około tysiąca osób, a w stolicy Kirgistanu - Biszkeku - w obchodach rocznicy pod pomnikiem Lenina na centralnym placu miasta wzięło udział ponad trzy tysiące osób.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 czerwca:

1870 - Zmarł Armand Barbès, rewolucjonista francuski; 1839 raz z Luisem Blanqui stanął na czele krwawo stłumionego powstania w Paryżu.

1944 - RPPS, wchodzaca w skład CKL, przyjęła nazwę PPS-Lewica.

1945 - W San Francisco została podpisana Karta Narodów Zjednoczonych.

1974 - Sejm przyjął nowy Kodeks pracy.

1981 - Na konferencji Organizacja Jedności Afrykańskiej w Nairobi uchwalono Afrykańską Kartę Praw Człowieka i Ludów.

2011 - Honduras: powstała lewicowa partia Libertad y Refundación.

2020 - Zmarł Ludwik Tomiałojć, zoolog, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody, działacz partii Zieloni.


?
Lewica.pl na Facebooku