Togo: Śmierć prezydenta

[2005-02-06 09:15:35]

Wczoraj w wieku 67 lat zmarł prezydent Togo Gnassingbe Eyadema. Był on najdłużej sprawującym władzę przywódcą na kontynencie afrykańskim. Sprawował swoją funkcję przez 38 lat.

Dowództwo sił zbrojnych ogłosiło tego samego dnia, że następcą zmarłego będzie jeden z jego synów, Faure Eyadema.

Eyadema zmarł na atak serca, gdy leciał samolotem na leczenie do Izraela - ogłosił przywódca opozycji, Gilchrist Olympio, którego ojciec, pierwszy prezydent niepodległego Togo, Sylvanus Olympio, został obalony w 1963 roku przez Eyademę. Olympio oskarżył zmarłego w sobotę Eyademę o zamordowanie jego ojca.

Gnassingbe Eyadema objął władzę w wyniku zamachu stanu. Zawieśił konstytucję, rozwiązał parlament i zakazał działalności partii politycznych z wyjątkiem założonego przez siebie Zrzeszenia Ludu Togijskiego. W czasie zimnej wojny prowadził politykę silnie prozachodnią, był związany z Francją i krajami Afryki Zachodniej, głównie Nigerią.

Togo to była kolonia francuska w zachodniej Afryce. Państwo uzyskało niepodległość w 1960 roku.

Szymon Martys


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


26 czerwca:

1870 - Zmarł Armand Barbès, rewolucjonista francuski; 1839 raz z Luisem Blanqui stanął na czele krwawo stłumionego powstania w Paryżu.

1944 - RPPS, wchodzaca w skład CKL, przyjęła nazwę PPS-Lewica.

1945 - W San Francisco została podpisana Karta Narodów Zjednoczonych.

1974 - Sejm przyjął nowy Kodeks pracy.

1981 - Na konferencji Organizacja Jedności Afrykańskiej w Nairobi uchwalono Afrykańską Kartę Praw Człowieka i Ludów.

2011 - Honduras: powstała lewicowa partia Libertad y Refundación.

2020 - Zmarł Ludwik Tomiałojć, zoolog, członek Państwowej Rady Ochrony Przyrody, działacz partii Zieloni.


?
Lewica.pl na Facebooku