Portugalia: Referendum ws. aborcji dopiero za rok

[2005-10-30 15:11:12]

Drugi już raz spaliły na panewce próby zorganizowania w Portugalii referendum w sprawie legalizacji aborcji do 10 tygodnia ciąży. Tym razem próbę poluzowania restrykcyjnych przepisów storpedowała decyzja Sądu Najwyższego.

Sędziowe podważyli zgodność z konstytucją decyzji o przeprowadzeniu referendum. Ich zdaniem portugalskie prawo zabrania prezydentowi kraju zarządzenia głosowania, jeśli wcześniej w tej samej kwestii zajął on odmienne stanowisko.

Przypomnijmy, że w maju prezydent Jorge Sampaio odmówił rozpisania referendum na czerwiec, motywując tę decyzję obawą o niską frekwencję, a co za tym idzie - o ważność głosowania. Sampaio, będący zwolennikiem legalizacji aborcji, zapowiedział, że podpisze zgodę na przeprowadzenie referendum w listopadzie. Wiadomo już, że zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, nie będzie mógł tego zrobić.

Najbliższy możliwy termin przeprowadzenia referendum w sprawie legalizacji aborcji przypadnie zatem dopiero na wrzesień 2006 roku, kiedy urzędować będzie już nowy prezydent kraju. Jorge Sampaio kończy bowiem swoją drugą kandecję na wiosnę przyszłego roku.

Chcemy prawa bardziej nowoczesnego i bardziej europejskiego. Mój rząd zaproponuje przeprowadzenie referendum we wrześniu 2006 roku - powiedział socjalistyczny premier Portugalii José Sócrates.

Jednym z głównych punktów programu wyborczego Partii Socjalistycznej było doprowadzenie do zmiany restrykcyjnego prawa zakazującego aborcji. Usunięcie ciąży w Portugalii jest możliwe wyłącznie do jej 12 tygodnia i tylko, jeśli jest ona wynikiem gwałtu. Za dokonanie aborcji zarówno lekarz, jak i kobieta usuwająca ciążę, podlegają karze pozbawienia wolności do lat 3.

Portugalska ustawa antyaborcyjna jest uznawana za najbardziej restrykcyjną w Europie i jest powszechnie krytykowana.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku