Czechy: Dysydenci chcą ograniczyć dostęp do teczek
[2005-11-17 14:25:24]
Ich zdaniem stanowi to naruszenie prawa do prywatności. Wsród osób, które złożyły podpis pod apelem jest były prezydent Czech, Václav Havel, były minister spraw zagranicznych Jiří Dienstbier, historyk Jan Křen oraz socjolożka Jiřina Šiklová. Adresowali go do premiera Jiříego Paroubka, ministra spraw wewnętrznych i Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dysydenci żądają, aby poufne informacje dotyczące osób prześladowanych przez bezpiekę były udostępniane dopiero po wyrażeniu zgody samych poszkodowanych. Od kwietnia 2004 roku teczki współpracowników służb bezpieczeństwa StB i osób śledzonych przez tajną policję są udostępniane na stronach internetowych. W ub. roku przyjęto ustawę pozwalającą badać dokumenty osób żyjących bez ich zgody. Do archiwów uzyskują dostęp głównie historycy i dziennikarze. Szef MSW, František Bublan, stwierdził, iż spełnienie ich prośby byłoby krokiem wstecz w porównaniu z prawodawstwem innych krajów Europy Środkowej. Przypomniał, że osoby prześladowane mogą załączać do swoich akt pisemne sprostowania. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
21 lutego:
1848 - Karol Marks i Fryderyk Engels opublikowali "Manifest komunistyczny".
1904 - W Warszawie odbyła się demonstracja antywojenna (w związku z wojną rosyjsko-japońską), zorganizowana przez PPS. Dała ona początek trwającym przez cały rok wystąpieniom antywojennym, organizowanym przez PPS, SDKPiL i Bund w różnych ośrodkach Królestwa.
1907 - Urodził się Wystan Auden, angielski poeta. Wyjechał na hiszpańską wojnę domową, by wspierać wojska republikańskie.
1919 - Skrajny prawicowiec zastrzelił Kurta Eisnera, lewicowego premiera Bawarii.
1928 - Urodził się Michael Harrington, amerykański politolog, socjalista, założyciel Democratic Socialist.
1934 - Zmarł Augusto Sandino, przywódca nikaraguańskiego ruchu partyzanckiego. W latach 1927-1932 kierował powstaniem przeciwko interwencji wojskowej USA. Zamordowany przez gwardię narodową.
2004 - Na kongresie w Rzymie została założona Europejska Partia Zielonych.
2012 - Członkinie grupy Pussy Riot zorganizowały podczas nabożeństwa w moskiewskim soborze Chrystusa Zbawiciela happening wymierzony w premiera Władimira Putina i prawosławnych duchownych.
?