Grenlandia: Socjaldemokraci zwyciężyli w wyborach
[2005-11-20 16:26:27]
![]() Najwięcej głosów w wyborach otrzymała socjaldemokratyczna partia Siumut (Naprzód), której przewodniczy premier Enoksen. Zwycięzców poparło 30,7 proc. głosujących. Siumut zyskała 2 punkty procentowe w porównaniu z wyborami w 2002 roku. Socjaldemokraci będą mieli Landstingu (Krajowym Parlamencie) 10 deputowanych, czyli tyle samo co po wyborach w 2002 roku. Drugie miejsce zajęli liberałowie z partii Demokraatit (Demokraci) z wynikiem 22,8 proc, co przełożyło się na 7 mandatów. Demokraatit odnotowała najwyższy zysk poparcia w ciągu 3 lat. W 2002 roku liberałowie otrzymali tylko 15,9 proc. i 5 mandatów. Trzecie miejsce zajęła partia Inuit Ataqatigiit (Wspólnota Eskimoska) - ugrupowanie o charakterze separatystycznym i programie socjalistycznym, zdobywając 22,6 proc. głosów i 7 mandatów. IA straciła jednak w porównaniu z 2002 rokiem 3 punkty procentowe poparcia i jeden mandat w Landstingu. Gorszy wynik uzyskała także konserwatywna Atassut (Solidarność), zdobywając 19,1 proc. głosów i 6 mandatów (w 2002 roku - 20,2 proc. głosów i 7 mandatów). Jeden mandat zdobył, podobnie jak w 2002 roku, Kattusseqatigiit (Sojusz Kandydatów). Poza Landstingiem znalazła się ponownie Arnat Partiiat (Partia Kobiet). Frekwencja wyborcza wyniosła 74,9 proc. Demokraatit oraz Inuit Ataqatigiit zapowiedziały, że nie chcą tworzyć koalicji z socjaldemokratami, mimo iż ta druga współrządziła krajem od 2002 roku. Wewnątrz koalicji S-IA istniały jednak bardzo duże rozbieżności, na przykład w kwestiach stosunku Grenlandii do Danii i USA oraz kształtu budżetu, co bezpośrednio doprowadziło do rozpadu koalicji i przedterminowych wyborów parlamentarnych. Także wcześniej koalicja kilkakrotnie rozpadała się, aby następnie ponownie się jednoczyć. Siumut utworzyła koalicję z partią Atassut. Sojusz ten dysponuje 16 głosami w 31-osobowym Landstingu, co wydaje się być bardzo kruchą większością. Grenlandia jest duńską kolonią. Głową państwa pozostaje duńska królowa. Kontrolę nad wyspą sprawuje natomiast duński gubernator. Wyspa ma jednak własny parlament i rząd oraz dość szeroką autonomię. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
12 lutego:
1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.
1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.
1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.
1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.
1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.
1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.
2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.
?