Chile: Koniec kampanii prezydenckiej
[2005-12-08 10:07:08]
![]() Bachelet reprezentuje centrolewicową koalicję Concertación (Zgoda). W sondażach zdobywa poparcie rzędu 40 proc. Najprawdopodobniej jednak nie uda jej się zwyciężyć w pierwszej turze wyborów. Michelle Bachelet jest członkinią Socjalistycznej Partii Chile. Kojarzona jest z obozem zagorzałych przeciwników reżimu Augusto Pinocheta. Jej ojciec był w okresie rządów junty więziony, torturowany i zabity w 1974 roku. W latach 1974-1983 Michelle Bachelet przebywała na wygnaniu. W latach 90., po ukończeniu studiów medycznych, pracowała w ministerstwie zdrowia. W latach 2000-2002 pełniła funkcję minister zdrowia, a w latach 2002-2004 - funkcję minister obrony narodowej. Była pierwszą kobietą na tym stanowisku w historii Chile. Ministerstwo opuściła, kiedy została oficjalnie kandydatką na urząd prezydent Chile. Bachelet ma szansę zostać pierwszą kobietą na stanowisku prezydent kraju w historii Chile. Najgroźniejszymi kontrkandydatami Bachelet są: Joaquín Lavín z Niezależnej Unii Demokratycznej (Unión Demócrata Independiente) oraz Sebastian Pinera z Odnowy Narodowej (Renovación Nacional). Obaj reprezentanci prawicy mogą liczyć według sondaży na kilkunastoprocentowe poparcie. Najprawdopodobniej to właśnie jeden z tych kandydatów będzie przeciwnikiem Bachelet w drugiej turze wyborów, o ile dojdzie do dogrywki. Czwartym kandydatem jest Tomás Hirsch, reprezentujący lewicowe: Partię Humanistyczną (Partido Humanista) oraz Komunistyczną Partię Chile (Partido Comunista de Chile). Ma on jednak niewielkie szanse na wejście do drugiej tury wyborów. Ostatnie sondaże dają mu poparcie 3-5 proc. badanych. Jeżeli w niedzielę żadne z kandydatów nie zdobędzie więcej niż 50 proc. głosów, 15 stycznia obywatele Chile będą głosowali ponownie, mając do wyboru dwoje kandydatów, którzy w pierwszej turze zdobyli największe poparcie. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
13 lutego:
1921 - Moskwa: Pogrzeb Piotra Kropotkina, jednego z głównych ideologów anarchizmu, przerodził się w ostatnią legalną demonstrację anarchistyczną. Wkrótce potem bolszewicy aresztowali większość anarchistycznych działaczy.
1930 - Powstała Komunistyczna Partia Wietnamu.
1961 - Władze separatystycznej kongijskiej prowincji Katanga ogłosiły śmierć Patrice'a Lumumby.
1991 - 403 irackich cywilów zginęło, gdy amerykańska bomba zniszczyła schron w Bagdadzie.
1996 - W Nepalu wybuchła zbrojna rebelia maoistów w celu obalenia monarchii i wprowadzenia na jej miejsce ustroju komunistycznego.
2008 - Laburzystowski premier Australii Kevin Rudd wygłosił w parlamencie przemówienie, w którym publicznie przeprosił Aborygenów za dyskryminację i prześladowania, w tym praktyki tzw. "skradzionego pokolenia".
?