Więzienia CIA: Marty o naruszaniu prawa przez USA
[2006-01-14 15:18:51]
"Stosowana dzisiaj strategia ani nie szanuje praw człowieka, ani nie respektuje Konwencji Genewskiej. Administracja w Waszyngtonie próbuje zwalczać terroryzm, stosując środki spoza prawa" - oświadczył. Szwajcarski prawnik Marty stoi na czele komisji badającej z ramienia Rady Europy sprawę tajnych więzień. Według niego prowadzenie nielegalnej działalności - przerzucanie i przetrzymywanie swoich więźniów na terenie Europy - przez amerykańską Centralną Agencję Wywiadowczą jest pewne. Marty oświadczył, że w jego przekonaniu na pytanie czy CIA naprawdę działa w Europie "można dziś powiedzieć, że bez wątpienia tak". Rada Europy rozpoczęła dochodzenie po oskarżeniach, jakie pojawiły się w listopadzie, że amerykańskie tajne służby przesłuchują w tajnych więzieniach w Europie Wschodniej kluczowych podejrzanych o przynależność do Al-Kaidy i że przewoziły innych podejrzanych via Europa do krajów trzecich. Na początku tego tygodnia w Szwajcarii pojawiły doniesienia prasowe o tym, jakoby na terytorium Bułgarii i Rumunii znajdowały się z tajne więzienia CIA - patrz news Więzienia CIA - tajny faks egipskiego ministra. Marty nazwał stosunek niektórych krajów europejskich do amerykańskiej strategii antyterrorystycznej "naprawdę szokującym". Jego zdaniem nie należy jednak skupiać uwagi wyłącznie na Polsce i Rumunii jako krajach, w których miałyby istnieć wspomniane więzienia. Na konferencji prasowej w szwajcarskim mieście Burgdorf Marty mówiąc o sprawie przewożenia przez Europę więźniów CIA do krajów trzecich, gdzie część z nich miałaby być torturowana, powiedział, że już wcześniej znana była ta "nadzwyczajna interpretacja". W tym kontekście przypomniał o sprawie uprowadzenia w 2003 r. z mediolańskiej ulicy egipskiego duchownego, podejrzewanego o terroryzm, Osamy Mustafy Hasana Nasra, znanego także jako Abu Omar. Włoska prokuratura utrzymuje, że CIA zabrała Abu Omara do amerykańskiej bazy lotniczej Aviano, przewiozła samolotem do Niemiec, a następnie do Egiptu. Włosi zabiegali o ekstradycję 22 agentów CIA. Tamtejsze Ministerstwo Sprawiedliwości nie zdecydowało jeszcze, czy skierować do Waszyngtonu oficjalną prośbę o ich ekstradycję. Włochy wydały również za tymi agentami europejski list gończy, na podstawie którego mogą zostać oni aresztowani w każdym z krajów UE. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
24 czerwca:
1793 - Rewolucyjny Konwent uchwalił konstytucję Republiki Francuskiej gwarantującą po raz pierwszy w historii powszechne prawo wyborcze.
1821 - Wojska Simóna Bolívara zwyciężyły w bitwie o Carabobo, będącej ostatecznym rozstrzygnięciem wojny o niepodległość Wenezueli.
1901 - Otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza przez lata związanego z lewicą.
1902 - Urodziła się Lidia Ciołkoszowa, działaczka PPS, historyczka. Żona Adama Ciołkosza. Od 1979 przewodnicząca PPS na obczyźnie, od 1990 honorowa przewodniczaca PPS w kraju.
1905 - W Warszawie PPS zorganizowała powszechny strajk solidarności z robotnikami Łodzi.
1905 - Zmarł Kazimierz Kelles-Krauz, filozof, socjolog, publicysta, pedagog; działacz i teoretyk Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich, później Polskiej Partii Socjalistycznej.
1944 - Na stacji kolejowej Ryczów k. Wadowic zginął w walce z Niemcami Adam Rysiewicz, sekretarz OKR (WRN) Kraków.
1945 - W Paryżu powstał Komitet Sekcji Odrodzonej PPS.
1957 - Tajni agenci dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo przeprowadzili nieudany zamach na centrolewicowego prezydenta Wenezueli Rómulo Betancourta, co wywołało międzynarodowy skandal.
1960 - Patrice Lumumba został pierwszym premierem Demokratycznej Republiki Konga.
1961 - Urodziła się Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, aktywistka i historyczka.
?