Słowacja: Rozpad koalicji rządowej
[2006-02-07 19:13:48]
![]() Rano dymisję złożyli ministrowie: spraw wewnętrznych - Vladimír Palko, szkolnictwa - Martin Fronc, oraz sprawiedliwości - Daniel Lipšic. Prezydent kraju Ivan Gašparovič przyjął rezygnacje członków rządu. Późnym popołudniem do dymisji podał się także lider KDH Pavol Hrušovský, który pełnił funkcję przewodniczącego słowackiego parlamentu. Jeszcze przed odejściem rozpisał jednak nowe wybory parlamentarne na 16 września 2006 roku, czyli wtedy, kiedy miały się one odbyć w normalnym, konstytucyjnym terminie. Jak powiedział Hrušovský, decyzja ta miała na celu zapobieżeniu politycznemu chaosowi na Słowacji. Koalicja rozpadła się w następstwie sporu pomiędzy dwiema, największymi partiami słowackiej prawicy w sprawie ustawie o tzw. klauzuli sumienia. Forsowana przez KDH ustawa dawałaby prawo odmówienia wykonywania pewnych obowiązków, na przykład: lekarz mógłby odmówić przeprowadzenia zabiegu usunięcia ciąży czy przepisania leków antykoncepcyjnych, prawnik mógłby odmówić uczestniczenia w rozprawie rozwodowej, osoba o poglądach pacyfistycznych mogłaby odmówić odbywania służby w wojsku. Gdyby ustawa weszła w życie, możnaby także odmówić wykonywania pracy w niedzielę czy święto. Przeciwko ustawie stanowczo zaprotestowała SDKÚ-DS premiera Dzurindy, a on sam stwierdził, że jej przyjęcie doprowadziłoby do zamieszania prawnego i podzielenia społeczeństwa na wierzących, którzy mają więcej praw, i niewierzących. Wątpliwości SDKÚ-DS, jak i partii opozycyjnych, wzbudził także proponowany zapis, który obejmowałby ustawą wyłącznie członków zarejestrowanych na Słowacji kościołów i związków wyznaniowych. Ateiści czy członkowie kościołów niezarejestrowanych nie mogliby się na ustawę powoływać. Rozpad - i tak już okrojonej, po przejściu w ubiegłym roku do opozycji centrowej partii ANO - koalicji rządowej wywołał pojawienie się pytań o przyszłość polityczną kraju. KDH zapowiedziała, że nie zgłosi wniosku o udzielenie wotum nieufności premierowi Dzurindzie. Także Partia Ludowa-Ruch na rzecz Demokratycznej Słowacji (Ľudová Strana-Hnutie za Demokratické Slovensko) Vladimíra Mečiara nie jest zwolennikiem szybszych wyborów i wzywa partie polityczne do rozpoczęcia rozmów na temat stabilizacji politycznej. Tymczasem Komunistyczna Partia Słowacji (Komunistická Strana Slovenska) rozważa złożenie wniosku o wyrażenie wotum nieufności rządowi premiera Dzurindy. Lider komunistów Jozef Ševc jest też zdania, że potrzebne są przyspieszone wybory parlamentarne, najlepiej 17 czerwca 2006 roku. Odwołania premiera i przyspieszonych wyborów chcą także trzy inne partie polityczne: Kierunek-Socjaldemokracja (Smer-Sociálna Demokracia), Wolne Forum (Slobodné Fórum) oraz Ruch na rzecz Demokracji (Hnutie za Demokracie) prezydenta Gašparoviča. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
9 lutego:
1905 - Rewolucja 1905 r.: przed Hutą Katarzyna w Sosnowcu rosyjskie wojsko otworzyło ogień do protestujących robotników kilku zakładów pracy, zabijając 40 i raniąc około 150 osób.
1919 - W Warszawie ukazał się 1. numer tygodnika "Przełom", organu KPRP.
1926 - Podczas demonstracji bezrobotnych w Kaliszu doszło do starć z policją i wojskiem; zginęło 9 demonstrantów, a 60 zostało rannych
1931 - Urodził się Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.
1938 - XIII Brygada Międzynarodowa im. Jarosława Dąbrowskiego jako jedna z ostatnich jednostek wojsk republikańskich opuściła Hiszpanię, przekraczając granicę z Francją.
1943 - Urodził się Joseph Stiglitz, ekonomista amerykański, noblista, krytyk neoliberalnej globalizacji.
1944 - Zginął ppor. Arkadiusz Degler ps.”Grad”, Szefa Sztabu Armii Ludowej na Okręg Częstochowski, członka ZWM.
1948 - Urodził się Guy Standing, brytyjski ekonomista, specjalista w zakresie rynku pracy, profesor University of London, twórca i współprzewodniczący Basic Income Earth Network.
1950 - Amerykański senator Joseph McCarthy oskarżył 200 pracowników Departamentu Stanu o bycie komunistami.
2001 - 9 osób zginęło, gdy łódź podwodna USS Greeneville staranowała japoński kuter rybacki u wybrzeży Hawajów.
?