ONZ: Powstanie Rada Praw Człowieka

[2006-03-16 11:47:31]

Zdecydowaną większością głosów państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych przegłosowały utworzenie Rady Praw Człowieka - nowego gremium, którego zadaniem będzie monitorowanie przestrzegania praw człowieka na świecie. Zastąpi ona istniejącą do tej pory Komisję Praw Czlowieka ONZ. Propozycja zreformowania tej komisji została złożona przez przewodniczącego ONZ Kofi Annana w ubiegłym roku i zaaprobowana wstępnie podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ zwołanego na 60-lecie powstania tej organizacji.

Spośród 191 państw członkowskich za powołaniem Rady Praw Człowieka ONZ głosowało 170 krajów, cztery były przeciwne, a trzy wstrzymały się od głosu. Krajami sprzeciwiającymi się jej utworzeniu były Wyspy Marshalla, Palau, Izrael oraz Stany Zjednoczone. Wstrzymały się Wenezuela, Białoruś i Iran. Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych uzasadniali swój sprzeciw tym, że sposób wyłaniania członków nowej rady umożliwia wprowadzenie do niej przedstawicieli krajów łamiących prawa człowieka.

Zgodnie z przyjętymi wczoraj postanowieniami, Rada Praw Człowieka będzie składać się z 47 krajów wybieranych przez Zgromadzenie Ogólne ONZ bezwzględną większością głosów. Posiedzenia nowego gremium będą odbywały się trzy razy w roku. Pierwsze posiedzenie Rady Praw Człowieka odbędzie się 16 czerwca.

Sebastian Maćkowski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku