Ukraina: Prezydent zapowiada publiczną debatę nt. NATO
[2006-04-13 19:16:55]
![]() Zdaniem ukraińskiego prezydenta na temat NATO w kraju oraz w Rosji narosło wiele mitów, które należy sprostować. Juszczenko zaznaczył jednak, że członkostwo Ukrainy w NATO i Unii Europejskiej powinny być priorytetem polityki zagraniczej kraju. Deklaracja prezydenta Juszczenki na nowo wywołała dyskusje o przeprowadzeniu na Ukrainie referendum w sprawie członkostwa w NATO. Sondaże pokazują, że gdyby głosowanie odbywało się obecnie, to aż 55 proc. obywateli byłoby zdecydowanych zagłosować przeciwko członkostwu. Jedynie 19 proc. jest zdecydowanych, że poparłoby wejście Ukrainy do NATO. Jedna czwarta Ukraińców jest w tej sprawie niezdecydowana. Komentując wyniki sondaży, minister spraw zagranicznych Ukrainy Borys Tarasiuk powiedział, że wyrażają one "nie opinie, a tylko nieświadomość Ukraińców". Dlatego też Tarasiuk uważa, że referendum musiałoby zostać poprzedzone merytoryczną kampanią informacyjną. Zdaniem ministra Ukraina mogłaby zostać członkiem NATO do 2010 roku, a członkiem Unii Europejskiej do 2015 roku. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
24 czerwca:
1793 - Rewolucyjny Konwent uchwalił konstytucję Republiki Francuskiej gwarantującą po raz pierwszy w historii powszechne prawo wyborcze.
1821 - Wojska Simóna Bolívara zwyciężyły w bitwie o Carabobo, będącej ostatecznym rozstrzygnięciem wojny o niepodległość Wenezueli.
1901 - Otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza przez lata związanego z lewicą.
1902 - Urodziła się Lidia Ciołkoszowa, działaczka PPS, historyczka. Żona Adama Ciołkosza. Od 1979 przewodnicząca PPS na obczyźnie, od 1990 honorowa przewodniczaca PPS w kraju.
1905 - W Warszawie PPS zorganizowała powszechny strajk solidarności z robotnikami Łodzi.
1905 - Zmarł Kazimierz Kelles-Krauz, filozof, socjolog, publicysta, pedagog; działacz i teoretyk Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich, później Polskiej Partii Socjalistycznej.
1944 - Na stacji kolejowej Ryczów k. Wadowic zginął w walce z Niemcami Adam Rysiewicz, sekretarz OKR (WRN) Kraków.
1945 - W Paryżu powstał Komitet Sekcji Odrodzonej PPS.
1957 - Tajni agenci dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo przeprowadzili nieudany zamach na centrolewicowego prezydenta Wenezueli Rómulo Betancourta, co wywołało międzynarodowy skandal.
1960 - Patrice Lumumba został pierwszym premierem Demokratycznej Republiki Konga.
1961 - Urodziła się Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, aktywistka i historyczka.
?