Grecja: Gwałtowne protesty podczas wizyty sekretarz stanu USA
[2006-04-25 21:11:10]
Tysiące policjantów blokowały od rana centrum stolicy Grecji, żeby nie dopuścić do zapowiadanych demonstracji w pobliżu gmachów, w których USA Condoleeza Rice ma się spotkać z prawicowym premierem Kostasem Karamanlisem i szefową dyplomacji Dorą Bakojannis. Dwa wiece protestacyjne zorganizowała Komunistyczna Partia Grecji (KKE) oraz ugrupowania alterglobalistów i przeciwników wojen w Iraku i Afganistanie. Część demonstrantów zapowiadała marsz ku silnie strzeżonemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych. Greckie ugrupowania antywojenne rozpoczęły dwudniowy protest wizycie Condoleezzy Rice już w poniedziałek. Organizatorzy demonstracji pośpiesznie zmieniali terminy wieców w związku z przełożeniem terminu przybycia szefowej dyplomacji amerykańskiej. Pierwotnie pani Rice miała przybyć do Aten z jednodniową wizytą w czwartek. Uważa się, iż zmiana nastąpiła w związku z groźbą wielkich demonstracji przeciwko roli USA w wojnach w Iraku i Afganistanie. Jest to pierwsza oficjalna wizyta sekretarza stanu USA w Grecji od 20 lat. W 2004 r. ówczesny szef dyplomacji amerykańskiej Colin Powell odwołał podróż do Grecji podczas Igrzysk Olimpijskich po gwałtownych protestach Greków przeciwko wojnie w Iraku. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
24 czerwca:
1793 - Rewolucyjny Konwent uchwalił konstytucję Republiki Francuskiej gwarantującą po raz pierwszy w historii powszechne prawo wyborcze.
1821 - Wojska Simóna Bolívara zwyciężyły w bitwie o Carabobo, będącej ostatecznym rozstrzygnięciem wojny o niepodległość Wenezueli.
1901 - Otwarto pierwszą wystawę prac Pabla Picassa, hiszpańskiego malarza przez lata związanego z lewicą.
1902 - Urodziła się Lidia Ciołkoszowa, działaczka PPS, historyczka. Żona Adama Ciołkosza. Od 1979 przewodnicząca PPS na obczyźnie, od 1990 honorowa przewodniczaca PPS w kraju.
1905 - W Warszawie PPS zorganizowała powszechny strajk solidarności z robotnikami Łodzi.
1905 - Zmarł Kazimierz Kelles-Krauz, filozof, socjolog, publicysta, pedagog; działacz i teoretyk Związku Zagranicznego Socjalistów Polskich, później Polskiej Partii Socjalistycznej.
1944 - Na stacji kolejowej Ryczów k. Wadowic zginął w walce z Niemcami Adam Rysiewicz, sekretarz OKR (WRN) Kraków.
1945 - W Paryżu powstał Komitet Sekcji Odrodzonej PPS.
1957 - Tajni agenci dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo przeprowadzili nieudany zamach na centrolewicowego prezydenta Wenezueli Rómulo Betancourta, co wywołało międzynarodowy skandal.
1960 - Patrice Lumumba został pierwszym premierem Demokratycznej Republiki Konga.
1961 - Urodziła się Rebecca Solnit, amerykańska eseistka, aktywistka i historyczka.
?