USA: Kamala Harris czołową kandydatką Demokratów po rezygnacji Bidena

[2024-07-23 14:13:24]

25 lipca Joe Biden wygłosił przemowę do społeczeństwa w związku z ogłoszeniem rezygnacji ze startu w nadchodzących wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.

Biden, który jest pierwszym prezydentem od 1968 roku, który zdecydował się nie ubiegać o reelekcję. Stwierdził, że czas na kogoś nowego i świeżego. Wyraził przekonanie, że obrona demokracji jest ważniejsza niż jakiekolwiek stanowisko urzędowe.

Na koniec swojego przemówienia Biden wyraził poparcie dla Kamali Harris, argumentując, że jest ona doświadczoną, twardą i zdolną kandydatką na urząd prezydencki. Jednak, jak podkreślił "wybór należy teraz do Amerykanów".

Kamala Harris urodziła się 1964 r. w Oakland w Kalifornii. Jej rodzicami byli imigranci z Jamajki (ojciec) i Indii (matka). Po rozwodzie rodziców mieszkała około 10 lat w Montrealu, w Kanadzie.

Powrót Harris do USA był związany z podjęciem tam studiów. Ukończyła politologię i ekonomię na Uniwersytecie Howarda w Waszyngtonie oraz prawo na Uniwersytecie Kalifornijskim.

Od 1990 r. obecna wiceprezydent wykonywała zawód prawnika w Kalifornii. Początkowo zajmowała się sprawami molestowania seksualnego dzieci. Kolejno, była zastępczynią prokuratora okręgowego w hrabstwie Alameda w Kalifornii, szefową wydziału Społeczności i Sąsiedztwa w prokuraturze w San Francisco, a od 2004 roku pierwszą w historii czarnoskórą kobietą na stanowisku prokurator okręgowej San Francisco. Ostatecznie w 2011 r. została prokurator generalną Kalifornii jako pierwsza w historii kobieta, pierwsza w historii osoba czarnoskóra i pierwsza w historii osoba azjatyckiego pochodzenia na tym stanowisku.

W 2016 r. została po raz pierwszy wybrana na senatora ze stanu Kalifornia z ramienia Partii Demokratycznej. Natomiast w 2019 r. ogłosiła, że zamierza kandydować na stanowisko prezydenta USA w wyborach w 2020 r.

W trakcie kampanii szybko jednak wycofała się z wyścigu o Biały Dom. W sierpniu 2020 r. kandydat Demokratów na prezydenta - Joe Biden - poinformował, że wybrał ją na swoją wiceprezydent. Dzięki wygranej Bidena, Harris stała się pierwszą w historii kobietą i osobą czarnoskórą na stanowisku wiceprezydent USA. Od 2021 r. do teraz Kamala Harris pełni funkcję wiceprezydentki.

Przypomnijmy, rezygnację Bidena poprzedziły takie wydarzenia, jak przegrana debata telewizyjna z Donaldem Trumpem, pomyłki dotyczące nazwisk podczas spotkań z zagranicznymi politykami (nazwanie Zełeńskiego - Putinem, zaś Kamali Harris - Trumpem) oraz zamach z broni palnej podczas mityngu na Donalda Trumpa. Wszystkie te czynniki osłabiły pozycję Bidena, zaś dodały animuszu i sondażowego wsparcia jego kandydatowi z Partii Republikańskiej.

Tomasz Rysz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



DEMONSTRACJA: ZATRZYMAĆ IZRAELSKĄ MACHINĘ ŚMIERCI
Warszawa, Plac Zamkowy
5 października (sobota), godz.13.00
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


12 października:

1681 - Jedna z mieszkanek Londynu została publicznie wychłostana „za zaangażowanie się w politykę”.

1866 - Urodził się Ramsay MacDonald, polityk brytyjski szkockiego pochodzenia, premier W. Brytanii w latach 1924 oraz 1929-1935. Przewodził mniejszościowemu rządowi Partii Pracy, który załamał się wobec wielkiego kryzysu.

1909 - Został rozstrzelany Francesc Ferrer i Guàrdia, katoloński anarchista, twórca nowoczesnego, świeckiego modelu szkoły.

1930 - Socjalistyczny burmistrz Wiednia Karl Seitz uroczyście oddał do użytku Karl-Marx-Hof największy austriacki budynek wspólnotowy (Gemeindebau).

1943 - Rozpoczęła się bitwa pod Lenino.

1945 - Zygmunt Żuławski podjął nieudaną próbę zarejestrowania Polskiej Partii Socjalno-Demokratycznej.

1951 - W Kostaryce powstała socjaldemokratyczna Partia Wyzwolenia Narodowego (PLN) z José Figueresem Ferrerem na czele. Przez wiele lat była partią rządzącą w tym kraju.

1960 - Podczas transmitowanej przez telewizję debaty wyborczej przewodniczący Japońskiej Partii Socjalistycznej Inejirō Asanuma został zamordowany przez skrajnego prawicowca O. Yamaguchi.

1984 - W hotelu, w którym przebywała Margaret Thatcher, wybuchła bomba podłożona przez IRA.

2001 - Laureatami pokojowej Nagrody Nobla została ONZ i jej przewodniczący Kofi Annan.


?
Lewica.pl na Facebooku