28 czerwca Sejm znowelizował "Prawo o zgromadzeniach". Za uchwaleniem głosowało 224 posłów z PO i PSL, przeciw 209 z PiS, RP, SLD i SP. Projekt nowelizacji przygotowała Kancelaria Prezydenta. Bronisław Komorowski wniósł go do Sejmu po wydarzeniach z 11 listopada ubiegłego roku.
Znowelizowana ustawa umożliwia zakazanie organizacji dwóch lub więcej zgromadzeń w tym samym czasie i miejscu, jeżeli mogłoby to grozić naruszeniem porządku publicznego. Z 3 do 6 dni wydłużono termin składania zawiadomienia o planowanym zgromadzeniu. Organizatorzy muszą wyznaczyć przewodniczącego, który powinien być łatwo rozpoznawalny podczas demonstracji. Będzie on osobą odpowiedzialną za jej przebieg. Przewidziano kary pieniężne dla przewodniczącego za niewykonywanie obowiązków (7 tys.) i uczestników, którzy nie stosują się do jego poleceń (10 tys.). W ustawie nie znalazł się zapis, który całkowicie zakazywałby udziału osobom zakrywającym twarz. Jeżeli organizatorzy zgłoszą ich uczestnictwo, to takie osoby będą mogły brać udział w zgromadzeniu.
Wiele środowisk uznało nowelizację ustawy za utrudnianie organizowania demonstracji przeciw władzy. Zapowiadane są protesty w tej sprawie.
12 czerwca kilkadziesiąt organizacji pozarządowych zaapelowało o nieprzyjmowanie projektu oraz szczegółowe przeanalizowanie zastrzeżeń wniesionych przez Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.
Uznajemy, że wolność organizowania pokojowych zgromadzeń ma kluczowe znaczenie dla funkcjonowania demokracji w Polsce. Dlatego tak ważne jest tworzenie przepisów, w tym także przepisów proceduralnych, które w pełni pozwalać będą na korzystanie z tej wolności. Prawo dotyczące tak ważnej dziedziny nie powinno być tworzone bez wystarczającego namysłu oraz debaty. Jednocześnie nie jesteśmy w stanie zaakceptować sytuacji, w której z jednej strony wydłużony zostanie termin notyfikacyjny zgromadzeń, a z drugiej problem zgromadzeń spontanicznych odkładany jest na etap przyszłych (acz niepewnych) prac legislacyjnych - pisali autorzy Apelu. Ich głos został jednak przez władze zignorowany.
1870 - W Symbirsku urodził się Włodzimierz Lenin, przywódca rewolucji bolszewickiej.
2007 - Miała miejsce I tura wyborów prezydenckich we Francji - do II tury przeszli Nicolas Sarkozy i Ségolène Royal.
2009 - Afrykański Kongres Narodowy wygrał wybory parlamentarne w RPA.
2011 - W Omanie ok. 3 tys. demonstrantów wyszło na ulice miasta Salala, żądając od sułtana przeprowadzenia reform.
2012 - We Francji odbyła się I tura wyborów prezydenckich, w której zwyciężył kandydat socjalistów François Hollande przed urzędującym prezydentem Nicolasem Sarkozym.