Rząd blokuje przyjęcie ustawy antykorupcyjnej

[2012-07-23 17:40:31]

Projekt założeń ustawy antykorupcyjnej jest gotowy już od około dwóch lat. 5 lat temu Julia Pitera została powołana na stanowisko sekretarza stanu głównie po to, aby przygotować i wdrożyć projekt całościowych regulacji przeciwdziałania korupcji. Mimo to wciąż nie wiadomo, kiedy trafi on pod obrady Sejmu. Opóźnienia we wdrożeniu ustawy mogą wiązać się z obawą polityków koalicji rządzącej o utratę możliwości zdobycia intratnych stanowisk po upływie obecnej kadencji parlamentu. Ponadto gdyby ustawa obowiązywała, politykom związanym z koalicją rządzącą znacznie trudniej niż obecnie byłoby zasiadać w spółkach skarbu państwa. Jeżeli trafiliby oni do opozycji lub nie dostali się do parlamentu, mogliby utracić zarówno prestiżowe stanowiska polityczne, jak i szanse na pracę w zarządach lub radach nadzorczych spółek, o których losach decydowali, będąc na szczytach władzy.

Jak możemy przeczytać w projekcie ustawy z lutego 2010 roku, „proponowana regulacja ma stworzyć rozwiązania systemowe, których celem nadrzędnym jest zmiana jakości polskiej administracji publicznej i funkcjonowania struktur państwa”. Przede wszystkim ustawa ma wprowadzać jednolite zasady dla wszystkich funkcjonariuszy publicznych. Zgodnie z nią, funkcjonariusze w okresie zajmowania stanowiska, pełnienia funkcji lub zatrudnienia, nie mogliby być członkami zarządów, rad nadzorczych lub komisji rewizyjnych oraz pełnomocnikami spółek handlowych.

W kontekście obecnych dyskusji najważniejsza część ustawy dotyczy ograniczeń nakładanych na funkcjonariuszy publicznych po ustąpieniu ich ze sprawowanych funkcji. Kluczowy zapis brzmi: „Funkcjonariusze publiczni nie mogliby, przed upływem 3 lat od dnia odwołania z zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji, być zatrudnieni lub wykonywać innych zajęć u przedsiębiorcy lub podmiotu od niego zależnego, jeżeli w okresie 7 lat przed dniem odwołania z zajmowanego stanowiska lub pełnionej funkcji brały udział w rozstrzygnięciu sprawy indywidualnej dotyczącej tego przedsiębiorcy lub podmiotu od niego zależnego”.

Przyjęcie ustawy w obecnym brzmieniu oznaczałoby zakaz podjęcia pracy np. w radach nadzorczych Powszechnych Towarzystw Emerytalnych czy banków przez osoby sprawujące kluczowe funkcje w resortach gospodarczych. Zapisy ustawy dotyczyłyby też zasiadania w spółkach skarbu państwa przez urzędników podejmujących decyzje odnośnie tych spółek.

Piotr Szumlewicz


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


22 lipca:

1879 - Urodził się Janusz Korczak, pisarz, pedagog, działacz społeczny. Prekursor walki o prawa dziecka. Zgładzony w Treblince, gdzie do końca pozostał ze swymi podopiecznymi.

1908 - W Londynie zmarł Randal Cremer, brytyjski lider związkowy, rzecznik arbitrażu międzynarodowego, laureat Pokojowej Nagrody Nobla 1903.

1919 - Przestała działać ostatnia w Polsce Rada Delegatów Robotniczych.

1944 - W Lublinie ogłoszono Manifest PKWN.

1946 - Urodził się Danny Glover, amerykański aktor, producent i reżyser o lewicowych poglądach.

1946 - Syjonistyczne organizacje Irgun i Lehi dokonały zamachu bombowego na hotel King David w Jerozolimie, w którym mieściła się brytyjska kwatera główna. Zginęło 91 osób, a 45 zostało rannych.

1952 - Uchwalono konstytucję PRL. Przyjęto m.in. nowa nazwę państwa PRL, zniesiono urząd prezydenta, zastąpiony Radą Państwa.

1977 - Chiny: Deng Xiaoping został przywrócony do władzy.

1986 - Socjaldemokraci z PSOE wygrali wybory parlamentarne w Hiszpanii.

2002 - Rozpoczął się letni obóz ECOSY w Weissenbach am Attersee w Austrii.

2011 - Prawicowy ekstremista Anders Breivik dokonał zamachów na siedzibę premiera Norwegii w Oslo, w którym w wyniku wybuchu bomby zginęło 8 osób, a następnie na uczestników obozu młodzieżówki Norweskiej Partii Pracy na wyspie Utoya, gdzie zastrzelił 69 osób.


?
Lewica.pl na Facebooku