Egipt: Protesty przeciw dyktatorskim zapędom prezydenta Mursiego

[2012-11-27 15:25:52]

Tysiące ludzi zbierają się na placu Tahrir w Kairze, aby protestować przeciwko ostatnim decyzjom prezydenta Mohammeda Mursiego (na zdjęciu), który w ostatnich dniach przyznał sobie dodatkowe uprawnienia. Kairska policja zachowuje się wrogo wobec demonstrantów, wobec których użyła już gazu łzawiącego.

Powodem demonstracji jest ostatni dekret prezydenta, które po raz kolejny zwiększył zakres jego uprawień. Dekret znany jako deklaracja konstytucyjna powoduje, że żadna z innych władz nie będzie już mieć możliwości odwołania prezydenckich decyzji, co ograniczy np. kontrolę konstytucyjną ze strony władzy sądowniczej. Dekret umożliwia ponadto prezydentowi przedsięwzięcie wszelkich środków, które mają zapobiec rewolucji bądź szkodzić narodowej jedności i bezpieczeństwu państwa. Powszechnie uważa się, że decyzja głowy państwa stanowi naruszenie elementarnej zasady trójpodziału władzy, ograniczając rolę i autonomię sądownictwa.

Mursi starał się uspokoić napięcie informując, że jego nowe uprawnienia są w dalszym ciągu ograniczone, ale przeciwnicy prezydenta ciągle żądają od niego odwołania tych decyzji. Zapowiadają pozostanie na placu Tahrir aż do momentu wycofania się głowy państwa z ostatnich decyzji. Dialogu z władzą odmówili także znani liderzy opozycji, w tym laureat pokojowego Nobla, Mohammed El Baradei, którzy wysuwają te same postulaty.

Prezydent ma natomiast poparcie ze strony Bractwa Muzułmańskiego, islamistycznej organizacji z członkostwa w której zrezygnował wprawdzie po objęciu urzędu, ale z którą w dalszym ciągu pozostaje kojarzony. Dobre wieści dla obozu prezydenckiego napływają również ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który ogłosił, że prezydenckie dekrety nie będą mieć wpływu na decyzję MFW o wypłaceniu uzgodnionych 4,8 mld dol. pożyczki. Informację tę potwierdził rzecznik Funduszu, Wafa Amr, w rozmowie z Reutersem.

Łukasz Drozda


Fot. Wikimedia Commons

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


23 lipca:

1870 - Rady Generalne zatwierdziły I Międzynarodówkę.

1921 - W Łodzi początek obrad XVIII Kongresu PPS, który przyjął nowy statut partii. Uchwalono, że PPS nie będzie brać udziału w rządach koalicyjnych z partiami burżuazyjnymi. Podjęto decyzję o wystąpieniu z II Międzynarodówki. PPS liczyło 55 tys. członków.

1936 - Hiszpania: W Katalonii, utworzona przez anarchistów "Żelazna Kolumna", licząca ponad tysiąc milicjantów, wyruszyła z Barcelony, by walczyć z frankistami.

1961 - Nikaragua: Powstał Sandinistowski Front Wyzwolenia Narodowego (FSLN).

1976 - Mário Soares z Partii Socjalistycznej został premierem Portugalii.

1993 - Brazylia: Szwadron śmierci dokonał masakry bezdomnych dzieci pod kościołem Candelária w Rio de Janeiro.


?
Lewica.pl na Facebooku