Marek Siwiec rozpoczyna współpracę z Ruchem Palikota
[2012-12-21 23:04:41]
![]() Marek Siwiec opuścił na początku grudnia Sojusz Lewicy Demokratycznej, do którego należał od początku istnienia tego ugrupowania (wcześniej do SdRP). Może pochwalić się niemałym doświadczeniem politycznym: w przeszłości był posłem na Sejm z ramienia Sojuszu i wiceszefem tej partii, w latach 90. zasiadał w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, pełnił funkcję sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Był też szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego i przewodniczącym Stowarzyszenia "Ordynacka". Od 2004 roku sprawuje mandat posła do Parlamentu Europejskiego w Grupie Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów, a wcześniej Partii Europejskich Socjalistów. W latach 2007-2009 był wiceprzewodniczącym Parlamentu Europejskiego. Janusz Palikot powiedział podczas konferencji, że to on był inicjatorem współpracy z Siwcem. "Zwróciłem się do Marka Siwca z propozycją (…) reprezentowania przez niego RP w PE i we frakcji Socjalistów i Demokratów" - powiedział Palikot. Zaznaczył też, że ten krok jest otwarciem RP na środowiska, z którymi ugrupowanie to miało do tej pory "mniejsze kontakty". Sprawa jest o tyle interesująca, że Ruch Palikota w listopadzie 2011 roku zapowiedział współpracę z inną frakcją w europarlamencie - liberałami i demokratami (ALDE). Na wspólnej z Palikotem konferencji w Warszawie pojawił się wówczas lider europejskich liberałów, były premier Belgii, Guy Verhofstadt. Według Siwca, miejsce Ruchu Palikota powinno jednak być w grupie centrolewicy. "Polska traci nieprawdopodobnie przez fakt, że w drugiej co do wielkości frakcji w PE (socjalistów i demokratów - przyp. lewica.pl) jest tylko siedmiu polskich posłów (...) Moim zamiarem jest takie myślenie o przyszłych wyborach do europarlamentu, by polską centrolewicową reprezentację wzmocnić" - mówił Siwiec. Wtórował mu Palikot, według którego z dyskusji z europejskimi socjalistami "może się urodzić nowa oferta dla polskiej centrolewicy". Zaapelował też o zapoczątkowanie spotkań i współpracę z Partią Demokratyczną, SdPL, Stronnictwem Demokratycznym i Unią Pracy. Fot. Wikimedia Commons |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
21 lipca:
1905 - Stefan Okrzeja, 19-letni bojowiec PPS, stracony na stokach Cytadeli.
1912 - W podczęstochowskich Wyczerpach urodził się Dionizy Konkiel, działacz robotniczy, w KZMP, KPP, a następnie w PPR.
1917 - Rosja: Powstanie rządu Aleksandra Kiereńskiego.
1923 - Urodził się Paul Xuereb, pisarz, polityk Maltańskiej Partii Pracy. W latach 1987-89 p.o. prezydenta Malty.
1944 - Powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN). Przewodniczący: Edward Osóbka-Morawski, zastępcy: Wanda Wasilewska i Andrzej Witos.
1957 - Urodził się Stefan Löfven, szwedzki związkowiec, od 2014 premier Szwecji z ramienia socjaldemokratycznej SAP.
1966 - W Paryżu zmarł Julian Hochfeld, jeden z najwybitniejszych socjologów marksistowskich, członek PPS i ZNMS.
2007 - Pratibha Patil jako pierwsza kobieta została wybrana na urząd prezydenta Indii.
2012 - Zmarł Alexander Cockburn, amerykański dziennikarz i pisarz polityczny.
?