Warszawa: Kontrowersje wokół modlącego się Hitlera

[2012-12-29 23:08:20]

Figura klęczącego i modlącego się Adolfa Hitlera na terenie byłego warszawskiego getta wywołała kontrowersje w społeczności żydowskiej. Dzieło sztuki autorstwa Włocha Maurizio Cattelana zostało umieszczone w bramie dawnej żydowskiej kamienicy przy ul. Próżnej w listopadzie, po konsultacji naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichiem, którego organizatorzy zapewnili, że nie ma ono na celu rehabilitacji zbrodniarza. Figura przyciąga dużą liczbę zwiedzających, choć jej usytuowanie pozwala na zobaczenie pomniejszonego przestrzennego wizerunku modlącego się byłego władcy Trzeciej Rzeszy jedynie z tyłu.

Nie wszyscy pozytywnie oceniają przedsięwzięcie pomyślane przez inicjatorów jako pretekst do refleksji o charakterze moralnym. Jak donosi guardian.co.uk, Centrum Szymona Wiesenthala opisało umieszczenie figury jako bezsensowną prowokację, która obraża pamięć żydowskich ofiar nazistów. Jego izraelski dyrektor Efraim Zuroff oświadczył: Jeśli chodzi o Żydów, to jedyna „modlitwa” Hitlera to ta, żeby zostali wymazani z oblicza Ziemi.

Nadzorujący instalację, Fabio Cavallucci, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, powiedział: Ze strony artysty czy centrum nie ma żadnej intencji obrażania żydowskiej pamięci. To jest dzieło sztuki, które próbuje powiedzieć o problemie kryjącego się wszędzie zła.

Rzeźba stanowi zamiejscowy fragment wystawy Catellana, która trwa obecnie w CSW. Nie jest to pierwszy raz kiedy prace włoskiego artysty w Polsce wywołują duże kontrowersje. Jedną z najsłynniejszych rzeźb jego autorstwa przedstawia postać Jana Pawła II przygniecionego ciężarem meteorytu. Instalacja ta eksponowana w gmachu warszawskiej Zachęty zniszczona została przez ówczesnych posłów ZChN. Sytuacja doprowadziła do ważnej dyskusji na temat cenzury obyczajowej, jako nowej formy ograniczeń narzucanej polskiej sztuce po 1989 r., a także nagonki na dyrektorkę Zachęty, Andę Rottenberg, zmuszoną następnie do złożenia dymisji ze swojej funkcji.

Jarosław Klebaniuk
Łukasz Drozda



Fot. Waldemar Chamala

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 lipca:

1905 - Stefan Okrzeja, 19-letni bojowiec PPS, stracony na stokach Cytadeli.

1912 - W podczęstochowskich Wyczerpach urodził się Dionizy Konkiel, działacz robotniczy, w KZMP, KPP, a następnie w PPR.

1917 - Rosja: Powstanie rządu Aleksandra Kiereńskiego.

1923 - Urodził się Paul Xuereb, pisarz, polityk Maltańskiej Partii Pracy. W latach 1987-89 p.o. prezydenta Malty.

1944 - Powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN). Przewodniczący: Edward Osóbka-Morawski, zastępcy: Wanda Wasilewska i Andrzej Witos.

1957 - Urodził się Stefan Löfven, szwedzki związkowiec, od 2014 premier Szwecji z ramienia socjaldemokratycznej SAP.

1966 - W Paryżu zmarł Julian Hochfeld, jeden z najwybitniejszych socjologów marksistowskich, członek PPS i ZNMS.

2007 - Pratibha Patil jako pierwsza kobieta została wybrana na urząd prezydenta Indii.

2012 - Zmarł Alexander Cockburn, amerykański dziennikarz i pisarz polityczny.


?
Lewica.pl na Facebooku