
Olejniczak: Zmieniam zdanie ws. uboju rytualnego
[2013-06-10 14:53:18]
Wojciech Olejniczak (na zdjęciu), były minister rolnictwa i były przewodniczący SLD, zrewidował swoje poglądy w kwestii uboju rytualnego. Ubój rytualny budzi wielkie emocje. Z jednej strony argumenty mówiące o wolności religijnej i ochronie miejsc pracy, z drugiej głos mówiący godności zwierząt i naszym humanitaryzmie. Przez lata bliższy był mi ten pierwszy zestaw argumentów. Teraz, przyznaję to otwarcie, zmieniłem zdanie - napisał na swoim blogu Olejniczak.
Nowoczesne państwo musi wyznaczać granice praktykom religijnym, gdy te wprost uderzają w prawa człowieka, czy prawa zwierząt. Jeśli ktoś chce jeść mięso koszerne lub halal niech korzysta z zagranicznych dostawców. Zawsze może też zostać jaroszem. Żadna religia tego nie zakazuje. Istnieje natomiast zakaz zadawania zwierzętom nadmiernego, niepotrzebnego cierpienia. I jest to zakaz po prostu humanistyczny - pisze dalej Olejniczak.
Olejniczak będąc ministrem rolnictwa wydał rozporządzenie wprowadzające do polskiego porządku prawnego ubój rytualny. Na antenie Radia Zet Olejniczak tłumaczył, że przewidywał, iż to rozwiązanie będzie wykorzystywane tylko na potrzeby polskich społeczności żydowskiej i muzułmańskiej. Po latach okazało się, że wiele zakładów mięsnych wyspecjalizowało się w produkcji mięsa halal na rynki arabskie.
Piotr Szumlewicz Fot. Wikimedia Commons
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
18 lipca:
1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.
1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.
1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.
1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.
1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.
1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.
2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.
2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.
?