Oświęcim: Rocznica likwidacji obozu dla Romów w Birkenau

[2013-08-02 22:59:48]

2 sierpnia na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego kilkaset osób wzięło udział w uroczystościach poświęconych 69. rocznicy likwidacji tzw. obozu rodzinnego dla Romów(Zigeunerfamilienlager) w Auschwitz II-Birkenau. Uczestnicy, m.in. Romowie z Polski i z zagranicy, a także byli więźniowie Auschwitz, złożyli wieńce przed pomnikiem upamiętniającym zagładę Romów

W nocy z 2 na 3 sierpnia w 1944 roku w komorze gazowej V Niemcy zgładzili 2897, wszystkich żyjących jeszcze w obozie więźniów romskich. Od 1997 roku 2 sierpnia czczony jest jako Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. W 2011 r. Sejm uznał dzień 2 sierpnia za Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.

Nie potrafię wyrazić, jak istotne dla nas wszystkich jest to, żebyście zrozumieli i zapamiętali historię naszych przodków, żebyście potrafili przeciwstawić się nienawiści i szanowali różnorodność. Tylko my wspólnie możemy ochronić przyszłe pokolenia przed powtórką gorzkiej i traumatycznej historii II wojny światowej. Niechaj pamięć o zbrodniach nazistowskich dokonanych na Romach i Sinti trwa przez pokolenia - powiedział Roman Kwiatkowski, prezes Stowarzyszenia Romów w Polsce.

Ogółem w Auschwitz więzionych było około 23 tysięcy Romów, z czego zabito około 21 tysięcy, zaś pozostałych przeniesiono do innych obozów. Pracowali w przemyśle, lecz byli także ofiarami eksperymentów medycznych. W KL Buchenwald na Romach badano skutki picia wody morskiej. W wyniku prześladowań i terroru w latach panowania III Rzeszy śmierć poniosła około połowa populacji, zamieszkującej obszary okupowane przez Niemców.

Romowie, których w Polsce mieszka obecnie 20-30 tysięcy, mają status mniejszości etnicznej. Według różnych szacunków liczba wszystkich Romów w Europie wynosi od 8 mln do około 15 milionów.

Jarosław Klebaniuk


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 lipca:

1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.

1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.

1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.

1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.

1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.

1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.

1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.


?
Lewica.pl na Facebooku