Białystok: Uczczono pamięć uczestników powstania w getcie

[2013-08-16 17:34:05]

16 sierpnia kilkadziesiąt osób uczciło pamięć uczestników powstania w getcie białostockim w 70. rocznicę jego wybuchu. W głównych uroczystościach na Placu im. Mordechaja Tennenbauma wzięli udział ci, którzy pamiętają tamte wydarzenia, goście z Izraela czy Niemiec oraz białostoczanie. Odbył się apel poległych, oddano salwy honorowe i modlono się za zmarłych.

Powstanie było ostatnim zrywem białostockich Żydów. W nocy z 15 na 16 sierpnia 1943 r. getto zostało otoczone przez oddziały niemieckie, by dokonać ostatecznej eksterminacji jego ludności. Decyzja o likwidacji dzielnicy zapadła dwa miesiące wcześniej. Za przeprowadzenie akcji odpowiedzialny był generał SS Odillo Globocnik, z którym do Białegostoku przyjechało trzy tysiące specjalnie przygotowanych do tego typu działań oprawców.

Powstanie było z góry skazany na niepowodzenie. Około trzystu żydowskich powstańców uzbrojonych jedynie w pistolety i jeden ciężki karabin maszynowy podjęło wtedy nierówną walkę z oddziałami niemieckimi wspieranymi przez czołgi i samoloty.

Słabo uzbrojeni, wyposażeni w butelki z płynami zapalającymi powstańcy zgrupowali się w okolicach nieistniejącej już dzisiaj ul. Smolnej. Postawili sobie jasny cel - przebić się przez kordon Niemców w ul. Poleskiej i tym samym umożliwić ludności ucieczkę z getta. Niestety, hitlerowcy zniweczyli te zamiary, zmuszając powstańców do wycofania się do piwnic. Przy Chmielnej schroniło się ponad 70 bojowników. Odkryto ich już 19 sierpnia. Przywódcy powstania – 27-letni Mordechaj Tenenbaum (na zdjęciu) i 38-letni Daniel Moszkiewicz popełnili samobójstwo. Inni, którzy znaleźli schronienie przy Nowogródzkiej i Cieplej, bronili się do 26 sierpnia.

Niedługo później getto zostało zlikwidowane, a dziesięć tysięcy białostockich Żydów z Dworca Fabrycznego trafiło do obozów w Treblince, Majdanku i Auschwitz. Ogółem
z ponad 60 tysięcy Żydów mieszkających przed wojną w Białymstoku i okolicach przeżyło zaledwie kilkuset.

Przedstawiciele Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael apelują o zapalenie o 20.00 w oknach świec, aby upamiętnić pomordowanych.

jkl

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 lipca:

1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.

1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.

1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.

1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.

1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.

1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.

1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.


?
Lewica.pl na Facebooku