Kraje Ameryki Łacińskiej przeciwne interwencji w Syrii

[2013-08-29 08:08:02]

Wiele państw Ameryki Łacińskiej, m. in. Kuba, Ekwador, Boliwia i Brazylia, opowiedziało się przeciwko interwencji wojskowej w Syrii.

Kubańskie MSZ w opublikowanym komunikacie stwierdziło, że agresja przeciwko Syrii miałaby wyjątkowo poważne konsekwencje dla Bliskiego Wschodu, regionu, który już obecnie pogrążony jest w chaosie. Byłoby to jaskrawym pogwałceniem Karty NZ i prawa międzynarodowego.

Prezydent Ekwadoru Rafael Correa wyraził sprzeciw wobec wszelkiej ingerencji, a zwłaszcza militarnej w problemy syryjskie.

Prezydent Boliwii Evo Morales wyraził podobny sprzeciw, cytując przy tym informacje i opinie prasowe, według których broń chemiczna w pobliżu Damaszku mogła być użyta nie przez wojska rządowe, ale przez rebeliantów w celu wywołania międzynarodowej interwencji. Nie akceptujemy użycia broni chemicznej, która - według tych informacji - mogła zostać użyta przez grupy destabilizujące demokrację i rząd syryjski - powiedział.

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro potępił "zachodnie groźby" wobec Syrii, a minister spraw zagranicznych Brazylii Luiz Alberto Figueiredo oświadczył, że jego kraj nie poprze interwencji w Syrii bez zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ, gdyż taka interwencja stanowiłaby pogwałcenie prawa międzynarodowego i Karty ONZ

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


23 lipca:

1870 - Rady Generalne zatwierdziły I Międzynarodówkę.

1921 - W Łodzi początek obrad XVIII Kongresu PPS, który przyjął nowy statut partii. Uchwalono, że PPS nie będzie brać udziału w rządach koalicyjnych z partiami burżuazyjnymi. Podjęto decyzję o wystąpieniu z II Międzynarodówki. PPS liczyło 55 tys. członków.

1936 - Hiszpania: W Katalonii, utworzona przez anarchistów "Żelazna Kolumna", licząca ponad tysiąc milicjantów, wyruszyła z Barcelony, by walczyć z frankistami.

1961 - Nikaragua: Powstał Sandinistowski Front Wyzwolenia Narodowego (FSLN).

1976 - Mário Soares z Partii Socjalistycznej został premierem Portugalii.

1993 - Brazylia: Szwadron śmierci dokonał masakry bezdomnych dzieci pod kościołem Candelária w Rio de Janeiro.


?
Lewica.pl na Facebooku