
USA zaatakują Syrię? (akt.)
[2013-08-31 21:33:24]
31 sierpnia laureat Pokojowej Nagrody Nobla Barack Obama oświadczył, że zdecydował o uderzeniu militarnym w cele syryjskiego rządu w reakcji na atak chemiczny z 21 sierpnia na przedmieściu Damaszku. Jednocześnie poinformował, ze będzie zabiegał o autoryzację Kongresu USA dla tej operacji. Stwierdził, że użycie broni chemicznej w Syrii było najgorszym tego rodzaju atakiem w XXI wieku. Powiedział, że szanuje poglądy tych, którzy nawołują do ostrożności w kwestii Syrii, ale podkreślił, że USA nie mogą przymknąć oczu na to, co stało się w Damaszku.
Obama zwrócił uwagę, że ma prawo autoryzować taką akcję militarną samodzielnie, ale uznał, że jest ważne, by odbyła się w tej sprawie debata. Powiedział, że Stany Zjednoczone będą silniejsze, gdy decyzja o akcji militarnej w Syrii będzie mieć poparcie narodu amerykańskiego.
Zapowiadając, że zwróci się o autoryzację do Kongresu USA, wezwał jednocześnie kongresmanów, by zastanowili się, "jakie przesłanie przekazalibyśmy dyktatorowi", gdyby wolno mu było zabić setki dzieci bronią chemiczną bez narażenia się na odwet. Poinformował, że rozmawiał już z przywódcami Kongresu, który wznawia obrady 9 września, i że zaplanują oni termin debaty i głosowania.
Obama podkreślił, że operacja militarna będzie ograniczona w czasie, a jej celem będzie odstraszenie reżimu syryjskiego przed dalszymi atakami chemicznymi. Dodał, że wie, iż Amerykanie są zmęczeni wojną, i że nie bierze pod uwagę wysłania sił lądowych USA "w środek cudzej wojny".
Władze USA podkreślają, że w ataku z 21 sierpnia, przeprowadzonym przez siły reżimu syryjskiego, zginęło co najmniej 1429 osób. Tymczasem rząd Syrii twierdzi, że broni chemicznej użyli rebelianci, walczący o obalenie prezydenta Baszara el-Asada.
Później tego samego dnia Obama poczynił istotną zmianę w swoim oświadczeniu. Zadeklarował, że będzie jednak szukał zgody Kongresu i ostateczną decyzję od niej uzależni. Zostało to odebrane, zwłaszcza przez syryjskich rebeliantów, jako wycofanie przez prezydenta USA zapowiedzi ataku na obiekty należące do sił rządowych w Syrii.
jkl
Na zdjęciu: fortyfikacje Damaszku nocą.Fot. Wikimedia Commons
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
21 lipca:
1905 - Stefan Okrzeja, 19-letni bojowiec PPS, stracony na stokach Cytadeli.
1912 - W podczęstochowskich Wyczerpach urodził się Dionizy Konkiel, działacz robotniczy, w KZMP, KPP, a następnie w PPR.
1917 - Rosja: Powstanie rządu Aleksandra Kiereńskiego.
1923 - Urodził się Paul Xuereb, pisarz, polityk Maltańskiej Partii Pracy. W latach 1987-89 p.o. prezydenta Malty.
1944 - Powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN). Przewodniczący: Edward Osóbka-Morawski, zastępcy: Wanda Wasilewska i Andrzej Witos.
1957 - Urodził się Stefan Löfven, szwedzki związkowiec, od 2014 premier Szwecji z ramienia socjaldemokratycznej SAP.
1966 - W Paryżu zmarł Julian Hochfeld, jeden z najwybitniejszych socjologów marksistowskich, członek PPS i ZNMS.
2007 - Pratibha Patil jako pierwsza kobieta została wybrana na urząd prezydenta Indii.
2012 - Zmarł Alexander Cockburn, amerykański dziennikarz i pisarz polityczny.
?