Brazylia zarzuca USA szpiegowanie prezydentki

[2013-09-02 20:22:17]

2 września MSZ Brazylii wezwało ambasadora USA Thomasa Shannona w związku z elektronicznym inwigilowaniem przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) korespondencji prezydentki Dilmy Rousseff (na zdjęciu).

W programie "Fantastico" telewizji Globo dziennikarz Glenn Greenwald, autor artykułów w brytyjskim dzienniku "The Guardian" pisanych na podstawie przecieków uzyskanych od byłego współpracownika służb specjalnych USA Edwarda Snowdena, opowiedział o prowadzonej przez NSA inwigilacji elektronicznej korespondencji prezydentki Brazylii i przyszłego prezydenta Meksyku Enrique Peny Nieto.

Greenwald powołał się na dokumenty z czerwca 2012 roku, uzyskane od Snowdena. Zawierają one dane o e-mailach i rozmowach telefonicznych Nieto na miesiąc przed jego wyborem na prezydenta Meksyku. Była w nich mowa m.in. o osobach, które Nieto zamierzał mianować na pewne stanowiska państwowe. Zdaniem Greenwalda NSA użyła także programu pozwalającego na dostęp do stron internetowych używanych przez Rousseff.

"Fantastico" podał, że kontaktował się przez Internet ze Snowdenem. Ten jednak – ze względu na warunki swego azylu w Rosji – nie wypowiedział się na temat szpiegowania krajów latynoskich przez USA.

Brazylijski minister sprawiedliwości José Eduardo Cardozo powiedział, że jeśli zawartość tych dokumentów zostanie potwierdzona, powinna zostać uznana za bardzo poważną i będzie jawnym pogwałceniem brazylijskiej suwerenności. Szpiegostwo to uderza nie tylko w Brazylię; także suwerenność kilku krajów mogła zostać pogwałcona w sposób całkowicie sprzeczny z tym, co stanowi prawo międzynarodowe.

Minister w zeszłym tygodniu spotkał się w Waszyngtonie m.in. z wiceprezydentem USA Josephem Bidenem, by uzyskać więcej szczegółów dotyczących ujawnionych wcześniej przez Snowdena rewelacji na temat inwigilowania korespondencji elektronicznej krajów latynoskich przez USA.

Rousseff w październiku ma złożyć oficjalną wizytę w Waszyngtonie i spotkać się z prezydentem Barackiem Obamą. Wizytę zaplanowano, by pokazać, że stosunki amerykańsko-brazylijskie ociepliły się od objęcia urzędu przez Rousseff w 2011 roku.

W związku z inwigilacją korespondencji 2 września brazylijska prezydentka zwołała posiedzenie gabinetu z udziałem ministra obrony Celso Amorima, ministra spraw zagranicznych Luiza Alberto Figueiredo Machado i ministra sprawiedliwości Cardozo.

jkl

Fot. Wikimedia Commons


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


21 lipca:

1905 - Stefan Okrzeja, 19-letni bojowiec PPS, stracony na stokach Cytadeli.

1912 - W podczęstochowskich Wyczerpach urodził się Dionizy Konkiel, działacz robotniczy, w KZMP, KPP, a następnie w PPR.

1917 - Rosja: Powstanie rządu Aleksandra Kiereńskiego.

1923 - Urodził się Paul Xuereb, pisarz, polityk Maltańskiej Partii Pracy. W latach 1987-89 p.o. prezydenta Malty.

1944 - Powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN). Przewodniczący: Edward Osóbka-Morawski, zastępcy: Wanda Wasilewska i Andrzej Witos.

1957 - Urodził się Stefan Löfven, szwedzki związkowiec, od 2014 premier Szwecji z ramienia socjaldemokratycznej SAP.

1966 - W Paryżu zmarł Julian Hochfeld, jeden z najwybitniejszych socjologów marksistowskich, członek PPS i ZNMS.

2007 - Pratibha Patil jako pierwsza kobieta została wybrana na urząd prezydenta Indii.

2012 - Zmarł Alexander Cockburn, amerykański dziennikarz i pisarz polityczny.


?
Lewica.pl na Facebooku