Warszawa: Dzisiaj trzeci dzień Ogólnopolskich Dni Protestu

[2013-09-13 11:33:34]

Dzisiaj już trzeci dzień Ogólnopolskich Dni Protestu w Warszawie. W jego trakcie odbędą się kolejne debaty eksperckie organizowane w miasteczku namiotowym protestujących związkowców, a także otwarta zostanie wolna trybuna (Hyde Park), przeznaczona dla organizacji biorących udział w manifestacji.

O godz. 11 rozpoczęła się „debata społeczna”. Jej uczestnicy zastanowią się nad rolą ustrojową dialogu społecznego, określą jego stan obecny, a także przedstawią diagnozę i możliwe kierunki rozwiązań tej sytuacji. W dyskusji udział wezmą przewodniczący związków: Piotr Duda z „Solidarności”, Jan Guz (OPZZ) i Tadeusz Chwałka (FZZ), a także naukowcy: ekonomiści i socjologowie: prof. Ryszard Bugaj, prof. Juliusz Gardawski i prof. Paweł Ruszkowski.

O 12.30 planowane jest spotykanie dotyczące uprawnień związków zawodowych (stanu ustawowego i faktycznego). Rozmowa dotyczyć będzie m.in. praw związkowych i sposobów finansowania organizacji pracowniczych w Europie. W spotkaniu udział wezmą: Henryk Nakonieczny („Solidarność”), Andrzej Radzikowski (OPZZ), Waldemar Lutkowski (FZZ) oraz naukowcy uczestniczący także w poprzednim panelu.

Na 14.30 zapowiadana jest „debata obywatelska” o prawie obywateli do referendum ogólnonarodowego. Udział w niej wezmą Piotr Duda, Adam Rogalewski (OPZZ) i Przemysław Dzido (FZZ), a także Rafał Górski z kampanii „Obywatele decydują” i Piotr Ciompa (Instytut Spraw Obywatelskich).

O 16.30 scena i mikrofon zostaną udostępnione organizacjom społecznym, inicjatywom obywatelskim, a także wszystkim organizacjom wspierającym Ogólnopolskie Dni Protestu. Poza debatami na terenie miasteczka demonstrantów pod Sejmem zaplanowany jest ponadto niespodziankowy happening dla premiera.

Jutro planowany jest czwarty, ostatni oficjalny dzień akcji protestacyjnej w Warszawie. Jego kulminacją będzie wielka manifestacja antyrządowa. Organizatorzy szacują, że udział w niej weźmie ok. 60 tys. osób.

Łukasz Drozda



Na zdjęciu: Ogólnopolskie Dni Protestu w Warszawie.

Fot. Dziennik Trybuna


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 lipca:

1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.

1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.

1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.

1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.

1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.

1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.

1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.


?
Lewica.pl na Facebooku