Lewica świętuje niepodległość w Krakowie

[2013-11-07 21:39:03]

W Krakowie kilkadziesiąt osób wzięło udział w obchodach 95. rocznicy utworzenia Tymczasowego Rządu Ludowego premiera Ignacego Daszyńskiego. W ich ramach odbyła się debata panelowa "Duch równości - duch niepodległości" oraz wiec pod pomnikiem czynu rewolucyjnego, podczas którego wystąpił Krakowski Chór Rewolucyjny.

W debacie prowadzonej przez Agatę Czarnacką (lewica24.pl) uczestniczyli Adam Ostolski (Zieloni), Weronika Śmigielska (Krytyka Polityczna), Krzysztof Wołodźko (Nowy Obywatel) i Dariusz Szczotkowski (FMS). Dyskusja koncentrowała się wokół kwestii realizacji idei równości, tego, czym dziś jest "lud" oraz jak może i powinna jego interesy reprezentować współczesna polska lewica. Zastanawiano się również, co spowodowało, że w Polsce doszło do zawłaszczenia idei patriotycznych przez prawicę, która historycznie często zajmowała stanowisko ugodowe a nie - niepodległościowe. Najkrótszą odpowiedź zaproponował Szczotkowski: - Prawica może kocha Polskę "mocniej", ale to lewica kocha ją mądrzej.

Podczas wiecu pod pomnikiem w Alei Daszyńskiego fragmenty programu Rządu Ludowego odczytała chórzystka Alicja Beryt. Przemawiali: Łukasz Dąbrowiecki (Krakowski Chór Rewolucyjny), Adam Jaśków (SLD) i Antoni Grześczyk (PPS). Mówcy podkreślali, że ambitny program rządu Daszyńskiego w zakresie postulatów społecznych pozostaje aktualny do dziś.

- PPS nie walczył o Polskę, gdzie ludzi, którzy przepracowali uczciwie kilkadziesiąt lat kamienicznik może wyrzucić z mieszkania na podstawie wątpliwego papieru - mówił Grześczyk. A praktyczne nawiązanie do jego słów stanowiła zbiórka podpisów pod petycją o uwolnienie Piotra Ikonowicza.

Na koniec uroczystości Krakowski Chór Rewolucyjny wykonał kilka pieśni związanych z ruchem socjalistycznym i ludowym. Zebrani usłyszeli m.in. "Warszawiankę 1905", "Czerwony Sztandar" i śpiewaną w jidysz pieśń Bundu "In ale gasn".

Obchody rocznicy utworzenia niepodległego państwa polskiego zorganizował Komitet 7 listopada, w skład którego wchodzą PPS, FMS, Krytyka Polityczna, Zieloni, Krakowski Chór Rewolucyjny i Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. Aktywiści Komitetu chcą co roku czcić 7 Listopada, wskazując w ten sposób, że niepodległość, którą Polska odzyskała w 1918 r., nie oznacza wolności, jeśli pozbawiona jest emancypacji społecznej.

Marek Tobolewski

Na zdjęciu występ Krakowskiego Chóru Rewolucyjnego (źródło: lewica.pl)


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 lipca:

1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.

1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.

1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.

1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.

1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.

1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.

2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.

2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.


?
Lewica.pl na Facebooku