Warszawa: Spotkanie organizacji lokatorskich z Piotrem Styczniem
[2013-11-08 08:25:18]
Minister starał się przekonać organizacje lokatorskie do poparcia planowanych zmian w ustawie o ochronie praw lokatorów, wprowadzających okresowość najmu komunalnego. Przedstawiciele organizacji lokatorskich odpowiedzieli, że jest to droga do nadużyć i w obecnej sytuacji samorządy wykorzystają zmianę do wypchnięcia z zasobu komunalnego wielu osób, których nie stać na najem komercyjny. Minister zapytany przyznał, że ministerstwo nie posiada diagnozy społecznej dotyczącej tego jaki jest status materialny mieszkańców zasobów komunalnych. W obecnym momencie propozycje zmian prawnych nie zostały jeszcze ostatecznie zatwierdzone przez Radę Ministrów, a projekt nowelizacji ustawy pozostaje zamrożony. Piotr Styczeń przedstawił dane według których gminy nie wykorzystują w pełni możliwości uzyskania dotacji budżetowych do budowy mieszkań komunalnych i socjalnych. W ostatnim okresie z ponad 120 mln zł przeznaczonych na ten cel wykorzystanych zostało ok. 97 mln. Dane te po ostatecznym opracowaniu mają być przekazane organizacjom lokatorskim. Dyskutowano również o programach budowy mieszkań komunalnych. Strona lokatorska skrytykowała pomysły kupowania mieszkań od deweloperów jako o wiele droższe od budowy nowych lokali. Minister stwierdził, że obecnie podmioty komercyjne realizują budowę dostatecznej liczby mieszkań, jednak przyznał iż problemem jest dostęp do nich ze względu na koszty. Bronił programu Mieszkanie dla Młodych jako zmniejszającego zyski banków i pomagającego w uzyskaniu lepszych warunków kredytu mieszkaniowego. Strona lokatorska uzyskała od Piotra Stycznia opinię, że pomieszczenie tymczasowe w rozumieniu ustawy o ochronie praw lokatorów nie jest tożsame z noclegownią i eksmisje do noclegowni nie powinny mieć miejsca. Minister odpowiedział również na pytanie o własność cząstkową. W jego opinii jeśli budynek nie został fizycznie podzielony, a tylko jego część została zreprywatyzowana, to lokatorzy są wciąż lokatorami komunalnymi. W obu sprawach organizacje lokatorskie zwrócą się o opinię na piśmie. Piotr Styczeń wyraził chęć odbycia kolejnych spotkań z organizacjami lokatorskimi w celu omówienia bardziej szczegółowych kwestii. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
18 lipca:
1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.
1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.
1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.
1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.
1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.
1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.
2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.
2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.
?