
Warszawa: Polsko-niemiecka debata o socjaldemokracji
[2013-12-02 00:41:44]
1 grudnia br. w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbyła się dyskusja "Długa droga do Europy. Polskie i niemieckie korzenie europejskiej socjaldemokracji", zorganizowana przez Fundację im. Friedricha Eberta we współpracy z Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. Udział wzięli: Matthias Platzeck - były premier Brandenburgii, Adam Krzemiński - publicysta "Polityki", Paulina Piechna-Więckiewicz - wiceprzewodnicząca SLD, a moderatorem dyskusji była prof. Danuta Waniek.
Do dyskusji wprowadził [[Kurt Beck]], były premier Nadrenii-Palatynatu. Matthias Platzeck za ważne osiągnięcie w dorobku ruchu socjaldemokratycznego uznał ideę internacjonalizmu, głoszoną m.in. przez Różę Luksemburg (co Adam Krzemiński nazwał "błędem luksemburgizmu"); wskazał, iż obecnie jednym z zadań socjaldemokracji jest przeciwdziałanie wzbierającej we współczesnej Europie fali nacjonalizmów.
Mówiąc o trudnej historii stosunków polsko-niemieckich uczestnicy debaty podkreślali wagę i znaczenie słynnego gestu sojaldemokratycznego kanclerza RFN Willy'ego Brandta, który podczas wizyty w Warszawie w grudniu 1970 r. przyklęknął przed Pomnikiem Bohaterów Getta. Odnośnie wyzwań współczesności stojących przed europejską socjaldemokracją zgodni byli co do tego, że najbardziej palącym problemem jest bezrobocie wśród ludzi młodych. Mattias Platzeck wskazał przy tym, że bez idei socjaldemokratycznych nie wyobraża sobie przyszłości wspólnej Europy. Na pytanie Adama Krzemińskiego, jak pogodzić rozwiązania socjalne z wymogami zapewnienia wolności gospodarczej, odparł że nie widzi tu sprzeczności; powołał się na słowa Helmuta Schmidta, kanclerza RFN w latach 1974-1982, że kapitalizm bez ograniczeń staje się drapieżny i bezlitosny.
Dyskusji towarzyszyła wystawa pod tytułem "Zaczęło się od Lassalle'a. Socjaldemokracja w Polsce i w Niemczech", prezentująca dzieje ruchu socjaldemokratycznego od jego powstania w 1. połowie XIX w. do współczesności.
Lidia Kalina Fot. Waldemar Chamala
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
19 lipca:
1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.
1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.
1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.
1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.
1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".
1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.
1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.
1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.
1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.
?