Warszawa: Protestowali rodzice niepełnosprawnych dzieci

[2014-01-24 22:17:34]

Wczoraj w Warszawie pod kancelarią premiera odbyła się pikieta zorganizowana przez rodziców dzieci niepełnosprawnych. Domagali sie oni uznania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem za pracę.

Uczestnicy protestu przypominali, że 153 złote zasiłku pielęgnacyjnego, który obecnie otrzymują na opiekę nad dziećmi to hańba i de facto eutanazja dla chorych dzieci.



Domagali się również energicznych działań ze strony rzadu, przypominajac, że już rok temu premier Donald Tusk obiecywał, że zajmie się zmianami prawa majacymi pomóc niepełnosprawnym dzieciom.



Demonstrujący przynieśli transparenty "Jestem niepełnosprawny, jestem głodny" i "Mamy prawo godnie żyć".

Delegacja protestujących spotkała się z premierem Tuskiem. Po wyjściu uczestnicy spotkania stwierdzili, że nie otrzymali żadnych konkretów poza kolejnymi obietnicami zajęcia się problemem, a premier powtarzał to co mówił rok wcześniej.



Protest poparły Kancelaria Sprawiedliwości Społecznej, Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, OZZ Inicjatywa Pracownicza oraz OPZZ Porozumienie Pracownicze

Spod kancelarii premiera zebrani przeszli pod Sejm. Tam odbyła się kolejna część pikiety. Protestujący odnieśli się do słów posła PO Marka Plury. Komentując protesty osób niepełnosprawnych i ich opiekunów stwierdził on, że Niepełnosprawni to obiboki i lenie, którym nie chce się pracować. Protestujący przypomnieli, że to oni płaca dietę posła Plury i innych parlamentarzystów ze swoich podatków.



Pomimo wcześniejszego zgłoszenia, że opiekunowie i dzieci chcą wejść do Sejmu na konferencję prasową przez niemal godzinę musieli czekać na wydanie przepustek, po czym okazało się, że pomimo iż zgłoszenie potwierdził jeden z posłów Twojego Ruchu część obecnych nie może wejść do środka.

Po konferencji na której przedstawione zostały postulaty opiekunów jedna z protestujących Anna Kalbarczyk rozwinęła transparent "Protest Głodowy" i wykrzyczała zebranym na sejmowym korytarzu politykom, w tym marszałek Ewie Kopacz (PO), że rząd nie ma prawa doprowadzać do tego iż dzieci niepełnosprawne będą umierały.

film z protestu w Sejmie

Piotr Ciszewski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


19 lipca:

1893 - W Bagdadi (Gruzja) urodził się Włodzimierz Majakowski, wybitny radziecki poeta i dramatopisarz futurystyczny.

1926 - Urodził się Tadeusz Kowalik, polski ekonomista, działacz społeczny.

1936 - Hiszpania: Powstanie lewicowego rządu Jose Girala. Frankiści odrzucili propozycję rozejmu i powołania rządu, w którym reprezentowane byłyby wszystkie partie. Rząd wydał broń organizacjom rewolucyjnym. Stłumiono bunty wojska w Madrycie i Barcelonie.

1963 - USA: Prezydent J. F. Kennedy przesłał do Kongresu projekt ustawy o prawach obywatelskich proponujący federalną opiekę dla Afroamerykanów chcących zagłosować, zrobić zakupy, zjeść poza domem i pragnących być kształconymi na równych zasadach z białymi.

1967 - W Paryżu zmarł Aleksander Wat, jeden z twórców polskiego futuryzmu, redaktor "Miesięcznika Literackiego".

1979 - Nikaragua: Lewicowi partyzanci z FSLN (sandiniści) wkroczyli do stolicy kraju, Managui.

1984 - Francja: Komuniści wycofali poparcie dla prezydenta Françoisa Mitterranda.

1989 - Strajki pracowników PKS w całym kraju.

1993 - USA: Prezydent Bill Clinton zdecydował, że chcący wstąpić do armii nie będa pytani o preferencje seksualne. Tym samym otworzył homoseksualistom dostęp do służby wojskowej.


?
Lewica.pl na Facebooku