Warszawa: Parada Równości przeszła jej ulicami

[2014-06-14 23:25:15]

14 czerwca ponad 8 tysięcy osób wzięło udział w 14. Paradzie Równości. Uczestnicy imprezy wyruszyli po 15.00 sprzed Pałacu Kultury i Nauki. Ulicami centrum Warszawy oraz mostem Śląsko-Dąbrowskim przeszli na drugą stronę Wisły na Wybrzeże Helskie.

Hasło tegorocznej Parady Równości brzmiało: "Równe prawa - wspólna sprawa". Jeden z organizatorów marszu Łukasz Pałucki z Fundacji "Wolontariat Równości" powiedział, że celem tej imprezy jest walka o prawa mniejszości. Przypominał, że Parada Równości od zawsze była imprezą nie tylko dla gejów i lesbijek, ale dla wszystkich, którzy czują się dyskryminowani i pominięci w społeczeństwie. Podkreślił, że Polska ma wspaniałe tradycje, jeśli chodzi o różnorodność, tolerancję i poszanowanie mniejszości, zatem warto wrócić do tych tradycji.

Zanim wielotysięczny, kolorowy tłum wyruszył na ulice Warszawy, do uczestników przemawiali liderzy Parady i politycy. Ida Kostrzewa pytała premiera Donalda Tuska, dlaczego tak długo nie ma w Polsce ustawy o związkach partnerskich. Z kolei Małgorzata Piekarska z SLD stwierdziła, że nie ma wolności bez różnorodności, miłości i akceptacji. Apelowała również o jak najszybsze przyjęcie ustawy o związkach partnerskich.

W paradzie brały udział osoby z różnych środowisk nawet chrześcijańskich. Artur Barbara Kapturkiewicz wraz z grupą chrześcijan LGBT "Wiara i Tęcza", przyszła na Paradę by pokazać, że i takie środowiska istnieją wśród chrześcijan, że i takie osoby są normalnymi ludźmi i że nie należy nimi straszyć w kościołach.

Adam Ostolski, współprzewodniczący partii Zieloni, podkreślał z kolei, że Parada Równości to niezwykle ważne wydarzenie, kiedy to upominamy się o prawa różnych grup, których prawa nie są przestrzegane. Przypomniał, że wiele Polek i Polaków, nie tylko geje i lesbijki, czekają na ustawę o związkach partnerskich, ale mimo obietnic wciąż takich przepisów nie ma. Ważnym problemem, który wciąż jest nierozwiązany jest brak ratyfikacji przez Polskę konwencji o zapobieganiu przemocy wobec kobiet - dodał.

Uczestnicy Parady Równości domagali się nie tylko równych praw dla mniejszości seksualnych, ale też dla osób niepełnosprawnych i cudzoziemców oraz zaostrzenia kar za przemoc na zwierzętach.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 lipca:

1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.

1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.

1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.

1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.

1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.

1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.

2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.

2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.


?
Lewica.pl na Facebooku