
Włochy: Strajk społeczny z udziałem studentów i uczniów
[2014-11-14 16:42:57]
Ulicami 25 włoskich miast, w tym Rzymu i Mediolanu, przeszły pochody uczestników tzw. strajku społecznego. Zorganizowały go autonomiczne związki zawodowe, ale do inicjatywy przyłączyła się największa lewicowa centrala CGIL, dla której była to próba generalna przed strajkiem generalnym 5 grudnia.
Do protestów przeciwko polityce rządu, na czele z projektem ustawy reformującej rynek pracy, przyłączyli się uczniowie szkół średnich i studenci, bezrobotni i imigranci. W Rzymie manifestanci obrzucili jajkami siedzibę ministerstwa finansów i konsulat generalny Niemiec, a dziesięć osób zawiesiło protestacyjny transparent na Koloseum.
W Padwie, w pobliżu słynnego uniwersytetu oraz w Mediolanie doszło do starć z policją. W tym ostatnim mieście spotkanie wyznaczył sobie najaktywniejszy przeciwnik rządu, związek metalowców FIOM. Maszerująca u boku jego lidera Maurizio Landiniego szefowa centrali CGIL Susanna Camusso (na zdjęciu) potwierdziła strajk generalny 5 grudnia, dodając, że nie chodzi wyłącznie o rynek pracy, problemem polega na tym, że w tym kraju rośnie bezrobocie. W strajku nie wezmą udziału pozostałe związki zawodowe.
jkl Fot. Wikimedia Commons
|
lewica.pl w telefonie
Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:
-
Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
- https://zrzutka.pl/evh9hv
- Do 18 maja
-
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
-
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
-
Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
-
Poszukuję
-
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
-
Historia Czerwona
-
Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
-
Szukam książki
-
Poszukuję książek
Więcej ogłoszeń...
21 lipca:
1905 - Stefan Okrzeja, 19-letni bojowiec PPS, stracony na stokach Cytadeli.
1912 - W podczęstochowskich Wyczerpach urodził się Dionizy Konkiel, działacz robotniczy, w KZMP, KPP, a następnie w PPR.
1917 - Rosja: Powstanie rządu Aleksandra Kiereńskiego.
1923 - Urodził się Paul Xuereb, pisarz, polityk Maltańskiej Partii Pracy. W latach 1987-89 p.o. prezydenta Malty.
1944 - Powstał Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego (PKWN). Przewodniczący: Edward Osóbka-Morawski, zastępcy: Wanda Wasilewska i Andrzej Witos.
1957 - Urodził się Stefan Löfven, szwedzki związkowiec, od 2014 premier Szwecji z ramienia socjaldemokratycznej SAP.
1966 - W Paryżu zmarł Julian Hochfeld, jeden z najwybitniejszych socjologów marksistowskich, członek PPS i ZNMS.
2007 - Pratibha Patil jako pierwsza kobieta została wybrana na urząd prezydenta Indii.
2012 - Zmarł Alexander Cockburn, amerykański dziennikarz i pisarz polityczny.
?