Węże dla najgorszych filmów

[2015-04-03 16:20:15]

W środę 1 kwietnia odbyła się w Warszawie oficjalna gala finałowa anty-nagrody Węże, którą „nagradzane” są najgorsze polskie filmy. Bezkonkurencyjny okazał się obraz Obce ciało w reżyserii Krzysztofa Zanussiego.

Film Zanussiego zgarnął aż sześć statuetek. Za scenariusz i reżyserię (obie nagrody dla Zanussiego), za żenujący film na ważny temat, za występ poniżej talentu (dla Agnieszki Grochowskiej), za najbardziej żenującą scenę (zabawy z pejczem i męskimi prostytutkami). Do twórców filmu, z których nikt nie pojawił się na gali, popełzał również Wielki Wąż, nagroda za najgorszy film roku 2014.

Węże dla najgorszych aktorów otrzymali Borys Szyc (za rolę w filmie Dżej, dżej) i Barbara Kurdej-Szatan (Dzień dobry, kocham cię!). Wśród innych wyróżnionych znalazły się m.in. pocałunek wśród kul (Miasto 44 – jako najlepszy efekt specjalnej troski) oraz plakat reklamujący film Karol, który został świętym (najgorszy plakat).

Obce ciało to polsko-włoska produkcja opowiadająca historię pary młodych katolików, której drogę do szczęścia przecinają niewyżyte korporacyjne harpie. Film od początku wzbudzał kontrowersje – reżyser skarżył się włoskiej prasie, że „w Polsce produkcję filmu zablokowało skrajne skrzydło feminizmu”. Jednak Polski Instytut Sztuki Filmowej wyłożył na Obce ciało 2 mln 200 tys. złotych. Na fatalne recenzje Zanussi zareagował atakiem na "niekompetentnych krytyków", a prawicowe i katolickie media chwaliły jego dzieło za „opowiedzenie się za wartościami”.

- Mimo najszczerszych chęci, nie dostrzegamy w Obcym ciele obiecywanych wartości, wiarygodnej dyskusji o współczesnej Polsce i jego duchowości w obliczu krwawej korporacyjnej machiny – napisała w uzasadnieniu kapituła Węży.

Tegoroczna edycja Węży była czwartą edycją tej anty-nagrody. Stworzona na wzór amerykańskiej Złotej Maliny przez krytyka filmowego Kamila Śmiałkowskiego, swą nazwę czerpie z tytułu filmu Marka Piestraka Klątwa Doliny Węży, polsko-radzieckiego horroru przygodowego z 1987 r.

Grafika: Plakat filmowy


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 lipca:

1918 - Urodził się Nelson Mandela, przywódca walki z apartheidem w RPA, prezydent tego kraju w latach 1994-99, laureat nagrody Nobla.

1936 - Na Wyspach Kanaryjskich gen. Franco ogłosił stan wojenny, wszczynając bunt przeciwko Republice - początek hiszpańskiej wojny domowej.

1936 - W Warszawie bojówka ONR-Falangi napadła i poraniła nożami Stanisława Dubois, przewodniczącego Rady Głównej Czerwonego Harcerstwa TUR, członka władz naczelnych PPS.

1943 - Partyzanci z Gwardii Ludowej i Batalionów Chłopskich zajęli wieś Solec na Kielecczyźnie, rozbroili posterunek policji, rozbili pocztę, młyn, tartak i spółdzielnię oraz zniszczyły Arbeitsamt.

1950 - Urodził się Jack Layton, lider socjaldemokratycznej Nowej Demokratycznej Partii Kanady.

1988 - Iran zaakceptował rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. zakonczenia wojny z Irakiem.

2006 - Włoska policja uwolniła 113 Polaków żyjących w niewolniczych warunkach w przymusowym obozie pracy w prowincji Apulia na południu kraju.

2007 - Zmarł Kenji Miyamoto, długoletni lider Japońskiej Partii Komunistycznej (Nihon Kyôsantô). Miał 98 lat.


?
Lewica.pl na Facebooku