Czechy: Prezydent ostro zareagował na krytykę ze strony ambasadora USA

[2015-04-05 18:30:46]

W Czechach miała miejsce ostra wymiana opinii między prezydentem Miloszem Zemanem a ambasadorem Stanów Zjednoczonych Andrew Schapiro. Powodem była wypowiedź tego ostatniego w czeskiej telewizji.

Schapiro skrytykował Zemana za to, że zamierza wziąć udział w rosyjskich obchodach 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Określił jego obecność podczas uroczystej defilady pod murami Kremla jako "budzącą wątpliwość".

Prezydent Czech stanowczo zareagował na krytykę ze strony ambasadora USA w wywiadzie udzielonym portalowi parlamentnilisty.cz. - Nie potrafię sobie wyobrazić, żeby czeski ambasador w Waszyngtonie udzielał rad amerykańskiemu prezydentowi i podpowiadał, dokąd ma podróżować. Nie pozwolę na to, aby którykolwiek z ambasadorów ingerował w plany moich zagranicznych podróży - powiedział.

Zapytany, czy wezwie do siebie do pałacu ambasadora USA, prezydent oświadczył, że po takiej wypowiedzi Schapiro będzie miał drzwi zamknięte.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


25 lipca:

1315 - W efekcie przesłuchań inkwizycyjnych w Świdnicy zostało spalonych na stosie około 50 waldensów.

1913 - Zmarł Stanisław Mendelson, jeden z założycieli kółek socjalistycznych w Warszawie, współzałożyciel II Międzynarodówki.

1937 - Hiszpania: Kontrofensywa wojsk Republiki - początek bitwy nad Ebro.

1980 - Zmarł Włodzimierz Wysocki, rosyjski poeta, pieśniarz, aktor.

1993 - Zakończenie obrad XXVI Kongresu PPS; przewodniczącym RN został Piotr Ikonowicz.

2007 - Pratibha Patil (Indyjski Kongres Narodowy) jako pierwsza kobieta objęła urząd prezydenta Indii.

2021 - Zmarł Otelo Saraiva de Carvalho, portugalski wojskowy i lewicowy polityk. Był jednym z przywódców przewrotu wojskowego z 25 kwietnia 1974, który doprowadził do obalenia prawicowego reżimu Estado Novo.


?
Lewica.pl na Facebooku