Wielka Brytania: Zwi±zkowcy w Tata Steel zag³osowali za strajkiem

[2015-05-29 21:59:13]

Najwiêkszy w brytyjskiej firmie hutniczej Tata Steel UK zwi±zek zawodowy Community poinformowa³ w pi±tek 29 maja, ¿e 88 proc. jego cz³onków zag³osowa³o za strajkiem, który mo¿e byæ najwiêkszym protestem pracowniczym w przemy¶le stalowym Wielkiej Brytanii od ponad 30 lat.

Zwi±zkowcy nie chc± siê zgodziæ na zaproponowan± przez bêd±cy w³a¶cicielem firmy indyjski koncern Tata Steel rozleg³± reformê pracowniczego systemu emerytalnego, w tym podniesienie wieku przechodzenia na emeryturê z 60 od 65 lat. W opublikowanym w pi±tek li¶cie otwartym Tata Steel uzasadni³ konieczno¶æ reformy sytuacj± finansow± swej brytyjskiej filii, która wci±¿ przynosi straty, a niedobór jej systemu emerytalnego siêga 2 mld funtów.

Hutnicy s± zdecydowani przeciwstawiæ siê Tata. Stoimy na krawêdzi pierwszego ogólnokrajowego strajku w przemy¶le stalowym od ponad 30 lat - powiedzia³ sekretarz generalny Community Roy Rickhuss, kieruj±cy tak¿e krajowym zwi±zkowym komitetem koordynacyjnym bran¿y hutniczej.

Community, który nie poda³ daty ewentualnego strajku, wezwa³ Tata Steel do powrotu do negocjacji.

G³osowanie w sprawie przeprowadzenia strajku obejmuje oko³o 17 tys. nale¿±cych do zwi±zków zawodowych pracowników Tata Steel UK. Zwi±zki GMB i UCATT maj± podaæ swe wyniki jeszcze w ten weekend, a g³osowanie cz³onków zwi±zku Unite ma siê zakoñczyæ dopiero w tydzieñ pó¼niej.

Tata Steel na razie nie skomentowa³ g³osowania, ale wcze¶niej deklarowa³, ¿e jego dzia³ania ukierunkowane s± na stworzenie „dostêpnego i trwa³ego pracowniczego systemu emerytalnego poprzez zrównowa¿one i uczciwe zmiany”.

Tata Steel UK, nosz±cy wcze¶niej nazwê Corus Group, powsta³ w 1999 roku z po³±czenia British Steel i holenderskiej spó³ki Koninklijke Hoogovens. Na dochodowo¶æ brytyjskiej bran¿y stalowniczej negatywny wp³yw wywieraj± tani import i os³abienie popytu, który wci±¿ nie osi±gn±³ poziomu sprzed kryzysu w 2008 roku.

jkl


drukuj poleæ znajomym poprzedni tekst nastêpny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za po¶rednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Go¼dzik
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, czê¶æ na górze
od 25.10.2024, co tydzieñ o 17 w pi±tek
Fotograf szuka pracy (Krk ma³opolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukujê
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam ksi±¿ki
Poszukujê ksi±¿ek

Wiêcej og³oszeñ...


23 lipca:

1870 - Rady Generalne zatwierdzi³y I Miêdzynarodówkê.

1921 - W £odzi pocz±tek obrad XVIII Kongresu PPS, który przyj±³ nowy statut partii. Uchwalono, ¿e PPS nie bêdzie braæ udzia³u w rz±dach koalicyjnych z partiami bur¿uazyjnymi. Podjêto decyzjê o wyst±pieniu z II Miêdzynarodówki. PPS liczy³o 55 tys. cz³onków.

1936 - Hiszpania: W Katalonii, utworzona przez anarchistów "¯elazna Kolumna", licz±ca ponad tysi±c milicjantów, wyruszy³a z Barcelony, by walczyæ z frankistami.

1961 - Nikaragua: Powsta³ Sandinistowski Front Wyzwolenia Narodowego (FSLN).

1976 - Mário Soares z Partii Socjalistycznej zosta³ premierem Portugalii.

1993 - Brazylia: Szwadron ¶mierci dokona³ masakry bezdomnych dzieci pod ko¶cio³em Candelária w Rio de Janeiro.


?
Lewica.pl na Facebooku