Japończycy przeciwni możliwości uczestniczenia w wojnie poza granicami

[2015-05-31 14:37:40]

Aż 81,4 proc. Japończyków i Japonek uważa, że rząd "w niewystarczający sposób" tłumaczy reformę bezpieczeństwa, która umożliwiałaby siłom samoobrony udział w operacjach militarnych poza granicami kraju - wynika z opublikowanego w niedzielę 31 maja sondażu dla agencji Kyodo. Odmiennego zdania jest zaledwie 14,2 proc. obywateli.

Według 68 proc. badanych nowe ustawodawstwo w zakresie bezpieczeństwa, jeśli zostanie zatwierdzone, zwiększy ryzyko wplątania się japońskich sił samoobrony w wojnę. Zdaniem ok. 26 proc. respondentów nie spowoduje to żadnych zmian. Jedynie 2,6 proc. ankietowanych uważa, że nowe prawo zmniejszy taką groźbę.

Konserwatywny rząd premiera Shinzo Abe zatwierdził w lipcu 2014 roku nową interpretację pacyfistycznej konstytucji, która dotychczas zezwalała na użycie sił zbrojnych jedynie do obrony terytorium Japonii. W myśl nowej interpretacji dozwolone ma być teraz podjęcie działań w ramach tzw. zbiorowej samoobrony, czyli użycie siły militarnej poza granicami kraju w obronie zaatakowanych sojuszników, nawet jeśli Japonia nie zostanie bezpośrednio zaatakowana. Zmiany w prawodawstwie zakładają również zwiększenie logistycznego wsparcia ze strony Japonii i większego uczestnictwa w operacjach pokojowych poza granicami - podała agencja Kyodo.

jkl


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


23 lipca:

1870 - Rady Generalne zatwierdziły I Międzynarodówkę.

1921 - W Łodzi początek obrad XVIII Kongresu PPS, który przyjął nowy statut partii. Uchwalono, że PPS nie będzie brać udziału w rządach koalicyjnych z partiami burżuazyjnymi. Podjęto decyzję o wystąpieniu z II Międzynarodówki. PPS liczyło 55 tys. członków.

1936 - Hiszpania: W Katalonii, utworzona przez anarchistów "Żelazna Kolumna", licząca ponad tysiąc milicjantów, wyruszyła z Barcelony, by walczyć z frankistami.

1961 - Nikaragua: Powstał Sandinistowski Front Wyzwolenia Narodowego (FSLN).

1976 - Mário Soares z Partii Socjalistycznej został premierem Portugalii.

1993 - Brazylia: Szwadron śmierci dokonał masakry bezdomnych dzieci pod kościołem Candelária w Rio de Janeiro.


?
Lewica.pl na Facebooku