Anna Ruszczyk: Ksiądz diabeł z Juncalito
[2017-06-23 12:59:52]
![]() A wszystkim tak całkiem poważnie przydałby się okulista. Wszyscy oni, jak jeden mąż, byli ślepi. Ci, którzy jeszcze cokolwiek dostrzegali byli zaś przytłoczeni ciężarem dobroci padre Alberta. Nawet gdy kościelne organy wybiły złą, fałszywą nutę, nikomu nie drgnęła powieka. Uciekaj dzieciaku, uciekaj, z daleka od księdza, w góry i lasy. Tam nie dotknie Cię jego dłoń, tam nie zrobi Ci krzywdy. Czyżby? Wyspa ślepców to także ukazanie kunsztu dziennikarskiego, o którym już niewiele się mówi. O ironio w mediach pokutuje wizerunek dziennikarza hieny, pozbawionego skrupułów, łasego na tanią sensację. W myśl zasady: im gorzej tym lepiej. Piotr Krysiak pokazał, że można inaczej, że można docierać do prawdy nawet na kolanach, czołgając się i padając ze zmęczenia. Że czasem są takie sprawy, takie tragedie ludzkie gdy trzeba po prostu uczynić wszystko, by poznać prawdę. Poznawanie prawdy zaś może być drogą wyboistą, trudną, męczącą. Co poczuł dziennikarz uwięziony w oparach kłamstwa, jak długo zajęło mu smakowanie obłudy księdza Wojciecha? Czego się dowiedział i jakimi emocjami zostało to obarczone? Czy wytrzymał próbę zła z którym przyszło mu się zmierzyć? Czy wyciągnął dłoń do ofiar dominikańskiego piekiełka, a jeśli tak, to o czym młodzi chłopcy mu opowiedzieli. I skąd te łzy, ta złość, brak apetytu i sił do życia. Lektura Wyspy ślepców … do łatwych nie należy. Nie ma się co dziwić, porusza największe dramaty młodych chłopców, którzy z piętnem nieszczęścia musieli wkroczyć w dorosłe życie i iść, iść, nie zatrzymywać się, tym bardziej nie oglądać za siebie. Jest to jednak ważna książka, dotykająca tabu jakim jest pedofilia w szeregach duchownych. Łatwiej jest udawać że problem nie istnieje, że wszyscy są dobrzy. Łatwiej patrzeć na księdza danej parafii z uwielbieniem, z ufnością, z bożą miłością. A jednak życie bywa brutalniejsze niż kolejne kazanie, bywa bolesne bardziej niż godzinne klęczenie przed krzyżem, bywa nieznośne. Dzieci pozostawione same sobie, bez zrozumienia, z bagażem wstydu i marzeniami o korzystaniu z Internetu, oglądaniu filmów w telewizji. Łakomy kąsek dla głodnego wilka. Nie bójmy się takich książek, one skłaniają do refleksji, a może nawet wyostrzają czujność. Tak rodzicu, bądź czujny. To co wydarzyło się na dominikanie być może dzieje się w Twoim miasteczku. Diabeł nie zna granic, nie płaci kroci za bilety lotnicze, nie tankuje do pełna. On po prostu pojawia się tam gdzie chce i upatruje sobie słabych, biednych i zalęknionych. Wyspa ślepców to wzruszająca historia, którą każdy powinien znać. Owszem życie nie stanie się prostsze, a sieci pedofilskie rozbite raz na zawsze. Od czegoś trzeba jednak zacząć, postawić pierwszy krok. Zachęcam do lektury i kto wie, może działań na rzecz walki z pedofilami. Spotkajcie klienta w jego świecie… Odwagi. Piotr Krysiak, Wyspa ślepców, Deadline, 2017, s. 251. Recenzja ukazała się na portalu "Gazeta Śledcza". |
blogi - ostatnie wpisy
- Socjalizm Teraz: Liberalizm. Post mortem.
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Napięcia na linii Wilno - Pekin
- Socjalizm Teraz: Lewica - Powoli na LEWO!
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Wałdajskie echa AD 2019
- Blog nieklerykalny: Łącznik Gadzinowski
co? gdzie? kiedy?
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
- Podpisz apel przeciwko wprowadzeniu klauzuli sumienia w aptekach
- https://naszademokracja.pl/petitions/stop-bezprawnemu-ograniczaniu-dostepu-do-antykoncepcji-1
- Szukam muzyków, realizatorów dźwięku do wspólnego projektu.
- wszędzie
- zawsze
- Petycja o opodatkowaniu księży
- Nowy Lewicowy Vlog
- Warszawa
- Zapraszamy do współpracy
- Polska
- cały czas
- "Czerwony katechizm" - F. Czacki
kalendarium
9 grudnia:
1842 - W Moskwie urodził się Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.
1895 - W Gallarta w Kraju Basków urodziła się Dolores Ibárruri (zwana La Pasionaria), współorganizatorka, długoletni pierwszy sekretarz a następnie przewodnicząca Komunistycznej Partii Hiszpanii, członkini parlamentu. Znana ze słynnego okrzyku "No pasarán!"
1910 - Urodziła się Zofia Wasilkowska, polityk polskiej lewicy, wieloletnia sędzia Sądu Najwyższego, pierwsza kobieta-minister w historii Polski.
1922 - Gabriel Narutowicz wystawiony przez PSL "Wyzwolenie" został wybrany pierwszym prezydentem Polski. W decydującym głosowaniu uzyskał poparcie całej lewicy sejmowej.
1927 - Norbert Barlicki podczas obrad Rady Naczelnej PPS zgłosił wniosek o przejście do opozycji wobec sanacji.
1937 - W Warszawie zmarł Andrzej Strug (wł. Tadeusz Gałecki) wybitny pisarz i publicysta; wolnumularz, działacz PPS, uczestnik rewolucji 1905 roku, więziony przez carat, zesłaniec syberyjski.
1939 - Zmarł Konstanty Krzeczkowski, polski działacz socjalistyczny.
1948 - Założono Zakłady Wytwórcze Lamp Elektrycznych im. Róży Luksemburg w Warszawie.
1952 - Utrzymujący się od 5 do 9 grudnia tzw. wielki smog londyński przyczynił się do śmierci ok. 12 tys. osób.
1969 - Szwecja: Rozpoczął się Wielki Strajk w kopalniach spółki LKAB.
1987 - Na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Strefie Gazy rozpoczęła się pierwsza Intifada.
2005 - Ponad 80 tys. osób przemaszerowało ulicami Dublina w proteście przeciwko polityce kadrowej korporacji Irish Ferries.
2007 - W Warszawie odbył się pierwszy w Polsce ślub humanistyczny.
2012 - Pod wpływem protestów społecznych w Egipcie prezydent M. Mursi anulował dekrety rozszerzające jego władzę.