Polacy nie chcą podatku liniowego

[2008-05-29 20:33:41]

Zdecydowana większość - 68 proc. Polaków nie chce podatku liniowego - wynika z najnowszego sondażu przeprowadzonego dla "Gazety Prawnej" i firmy Ernst&Young przez PBS DGA.

Najbardziej odpowiadający nam system podatkowy to trójstopniowa skala podatkowa ze stawkami 11, 17 i 24 proc. Polacy preferują progresywny system podatku dochodowego od osób fizycznych. Uważają, że osoby zarabiające najwięcej powinny płacić najwyższe podatki. Opowiada się za tym aż 68 proc. ankietowanych. To efekt poczucia niesprawiedliwości w obciążeniach podatkowych.

W porównaniu z ub. rokiem spadła (o 3 pkt. proc.) liczba zwolenników podatku liniowego, szczególnie wśród osób starszych. Zwolennikami tego podatku jest ich 25 proc.) pozostają gł. osoby z wyższym wykształceniem i mieszkańcy dużych miast. Ponad 80 proc. badanych uważa, że polski system podatkowy jest skomplikowany, a wysokość podatków niesprawiedliwa. Ponad 70 proc. osób jest niezadowolonych ze sposobu wydawania przez państwo środków pochodzących z podatków. Zadowolonych jest tylko 18 proc.

Badanie zostało przeprowadzone przez PBS DGA w dniach 9-11 maja na ogólnopolskiej reprezentatywnej 1077-osobowej próbie respondentów, którzy ukończyli 15 lat.

Waldemar Chamala


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


8 lutego:

1805 - Urodził się Louis Auguste Blanqui, francuski socjalista utopijny, działacz i rewolucjonista.

1858 - Urodził się Szymon Dickstein (Diksztajn), pseudonim Jan Młot, jeden z prekursorów polskiego ruchu socjalistycznego, działacz Wielkiego Proletariatu, popularyzator marksizmu, tłumacz pierwszego tomu „Kapitału”.

1894 - W Warszawie rozpoczął się II Zjazd PPS, który wybrał pierwsze kierownictwo partii, Centralny Komitet Robotniczy oraz postanowił wydawać pismo "Robotnik".

1905 - 3000 robotników strajkowało o w hucie Hantkego w Rakowie k. Częstochowy, domagając się m.in. 8-godzinnego dnia pracy i podwyżki płacy o 30%.

1919 - Wydano dekret uznający związki zawodowe za reprezentację ogółu pracowników.

1921 - Zmarł Piotr Kropotkin, rosyjski uczony i rewolucjonista, z racji arystokratycznego pochodzenia i znaczenia dla ruchu anarchistycznego przełomu wieków, zwany anarchistycznym księciem.

1924 - W Carson City w USA przeprowadzono pierwszą na świecie egzekucję w komorze gazowej.

1962 - Paryska policja zamordowała 9 związkowców z CGT uczestniczących w demonstracji przeciwko OAS i wojnie w Algierii.

1963 - Władze USA zakazały swoim obywatelom podróży na Kubę.

2008 - Partia Polska Lewica została zarejestrowana przez Sąd Okręgowy w Warszawie.


?
Lewica.pl na Facebooku