USA: Tajne służby wymykają się spod kontroli

[2010-07-19 18:57:43]

Jak donosi 19 lipca washingtonpost.com, ściśle tajny świat stworzony w odpowiedzi na ataki terrorystyczne z 11 września 2001 stał się tak duży, tak niewydolny i tak tajemniczy, że nikt nie wie, ile pieniędzy kosztuje, ilu ludzi zatrudnia, jak wiele programów istnieje w jego obrębie i ile dokładnie agencji wykonuje tę samą pracę.

Dwuletnie dziennikarskie dochodzenie przeprowadzone przez "The Washington Post" ujawniło między innymi, że w programach związanych z walką z terroryzmem, bezpieczeństwem na terenie kraju i wywiadem pracuje jakieś 1271 organizacji rządowych i 1931 prywatnych firm w ponad 10 tysiącach lokalizacji na terenie USA. Oznacza to zaangażowanie około 854 tysięcy ludzi. W samym tylko Waszyngtonie w ciągu ostatnich dziewięciu lat zbudowano lub buduje się 33 kompleksy budynków przeznaczonych do ściśle tajnej działalności wywiadowczej.

Na uwagę zasługuje fakt, że wiele agencji bezpieczeństwa i wywiadu wykonuje te same zadania. Na przykład 51 organizacji federalnych i jednostek wojskowych w 15 miastach USA śledzi przepływ pieniędzy z i od siatek terrorystycznych. Ponadto analitycy, zajmujący się dokumentami pozyskanymi i rozmowami nagranymi przez szpiegów w kraju i za granicą produkują około 50 tysięcy raportów rocznie. Większości z nich prawdopodobnie nikt nie czyta.

W Departamencie Obrony, w którego rękach spoczywa ponad dwie trzecie wszystkich programów wywiadowczych, jedynie garstka wysokiej rangi urzędników, zwanych Super Użytkownikami (Super Users) ma teoretycznie możliwość dowiedzieć się o wszystkich działaniach departamentu. Ale z uwagi na ogrom prowadzonych prac w praktyce nawet oni nie orientują się we wszystkich prowadzonych programach. Jeden z Super Użytkowników powiedział, że na początku pracy zaprowadzono go do maleńkiego, ciemnego pomieszczenia, posadzono przy małym stole i zakazano robienia notatek. Następnie wyświetlano na ekranie program za programem aż nie krzyknął - sfrustrowany - Stop!. Twierdzi, że nic nie zapamiętał.

Emerytowany generał amerykańskiej armii John R. Vines, którego w 2009 roku poproszono o dokonanie metod śledzenia programów Departamentu Obrony o największej wadze powiedział: Nie jest mi znana żadna agencja z władzą, odpowiedzialnością czy procedurami umożliwiającymi koordynowanie tych wszystkich międzyagencyjnych i komercyjnych działań. Złożoność tego systemu jest nie do opisania. Stwierdził też, że w rezultacie trudno powiedzieć, czy USA są bezpieczniejsze w wyniku tych wszystkich działań i wydatków.

Raport "The Washington Post" oparty jest na dokumentach rządowych, kontraktach, opisach stanowisk pracy, danych o nieruchomościach, danych ze stron internetowych firm i serwisów społecznościowych, a także na setkach wywiadów z obecnymi i byłymi pracownikami wywiadu, armii i przedsiębiorstw, z których większość zastrzegła sobie anonimowość w obawie przed represjami ze strony pracodawców.

drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek
"PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
Lca

Więcej ogłoszeń...


12 lutego:

1906 - We Lwowie rozpoczął swe obrady VIII Zjazd PPS, który zaaprobował taktykę lewicy partyjnej.

1921 - Urodził się Raniero Panzieri, włoski polityk, pisarz i teoretyk marksistowski, znany jako założyciel operaizmu.

1926 - Powstała lewicowa partia ludowa Stronnictwo Chłopskie; programowo zbliżona do PSL "Wyzwolenie"; prezes - Andrzej Waleron.

1970 - W izraelskim nalocie na zakłady metalowe koło Abu Zabal w Egipcie zginęło 70 osób.

1988 - Zmarł Witold Kula, historyk, w latach 1950–1986 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, przedstawiciel polskiej szkoły historii społeczno-gospodarczej.

1989 - Zmarł Thomas Bernhard, austriacki pisarz i dramaturg, uważany za jednego z najwybitniejszych reprezentantów literatury niemieckojęzycznej.

2008 - W USA zakończył się 3-miesięczny strajk scenarzystów.


?
Lewica.pl na Facebooku