Brazylia: Lula żegna się z prezydenturą
[2010-12-30 23:32:05]
![]() Lula pozostawia Brazylię w uderzająco lepszym stanie niż ją zastał. Bezpośrednio po jego zwycięstwie wyborczym w 2002 roku brazylijska waluta - real, straciła na wartości 61 proc., indeks akcji na giełdzie - BOVESPA spadł o 26 proc., a kraj musiał płacić dwukrotnie wyższe odsetki od swojego długu. Jednak w trakcie urzędowania Luli Brazylia spłaciła przed terminem 15,5 mld dolarów pożyczek od Międzynarodowego Funduszu Walutowego, a także zgromadziła rekordową sumę 287 mld dolarów rezerw międzynarodowych. Indeks giełdowy przez pierwszych siedem lat sprawowania władzy przez Lulę rósł rocznie średnio o 29 proc. Podczas rządów byłego związkowca wartość reala w stosunku do dolara USA wzrosła ponad dwukrotnie. Co ważniejsze, nierówności społeczne za rządów Luli zostały zmniejszone. Dochody najbiedniejszych 10 proc. populacji rosły pięć razy szybciej niż dochody najbogatszych 10 procent. Inflacja była trzymana w ryzach, bezrobocie jest na rekordowo niskim poziomie, spadł analfabetyzm. Wprawdzie obecnie zbyt duża aprecjacja rodzimej waluty, inflacja powyżej celu wyznaczonego na 4,5 proc., a także duży deficyt budżetowy, stanowią wyzwanie dla obejmującej urząd prezydentki, jednak wydatki na infrastrukturę, związane z Mistrzostwami Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku i Igrzyskami Olimpijskimi w 2016 roku, a także plany inwestycyjne państwowego giganta naftowego Petrobras, powinny zapewnić w najbliższych latach nawet 5-procentowy wzrost gospodarczy. Za sześć lat Brazylia może stać się piątą pod względem wielkości gospodarką świata – wyprzedzając Włochy, Wielką Brytanię i Francję. Lula nie wykluczył ponownego ubiegania się o prezydenturę za cztery lata. Konstytucja uniemożliwiła mu sprawowanie władzy przez trzecią kadencję z rzędu, ale nie zabrania ponownego objęcia urzędu prezydenta po przerwie. Na razie popularność 65-letniego polityka przekracza 80 proc., co jest niespotykanym zjawiskiem po ośmiu latach rządów. Fakt, że Lula cieszy się szacunkiem i uznaniem także w kręgach międzynarodowych, sprawia, że w najbliższym czasie można się spodziewać, iż zaoferowane mu zostanie jakieś wysokie stanowisko za granicą. |
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom wybrania
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Materializacja frustracji i gniewu
- Pod prąd!: Trzaskowski połknie lewicę
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Nauka o religiach winna łączyć a nie dzielić
- Blog Radosława S. Czarneckiego: Syndrom Pigmaliona i efekt Golema
- Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
- Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
- od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
- Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
- Kraków
- Socialists/communists in Krakow?
- Krakow
- Poszukuję
- Partia lewicowa na symulatorze politycznym
- Discord
- Teraz
- Historia Czerwona
- Discord Sejm RP
- Polska
- Teraz
- Szukam książki
- Poszukuję książek
- "PPS dlaczego się nie udało" - kupię!!!
- Lca
15 lutego:
1910 - Urodziła się Irena Sendlerowa, działaczka społeczna związana z ruchem socjalistycznym. Uratowała 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Uhonorowana tytułem Sprawiedliwa Wśród Narodów Świata.
1959 - W Danii powstała Socjalistyczna Partia Ludowa (SF).
1971 - Władze PRL odwołały grudniowe podwyżki cen artykułów żywnościowych i podwyższyły najniższe płace.
1977 - Socjaldemokraci wygrali wybory parlamentarne w Danii.
1982 - Agatha Barbara z Partii Pracy została pierwszą kobietą-prezydentem Malty.
1999 - Kurdyjski przywódca Abdullah Öcalan został ujęty przez Turków.
2003 - Przeciwko inwazji na Irak protestowano w 600 miastach na całym świecie. W tym największym w dziejach proteście antywojennym wzięło udział łącznie 8-30 mln ludzi.
2009 - W Wenezueli 54,4% głosujących w referendum opowiedziało się za zniesieniem limitu dwóch kadencji dla prezydenta.
2017 - Zmarła Alicja Jaszczuk, dziennikarka publikująca pod panieńskim nazwiskiem Alicja Stypuła, działaczka organizacji lewicowych i świeckich.
2018 - Khadga Prasad Oli z Komunistycznej Partii Nepalu został po raz drugi premierem.
?