Konwencja programowa Lewicy w Poznaniu

[2023-09-10 12:59:50]














W sobotę, 9 września, w Poznaniu odbyła się konwencja programowa Lewicy. Przedstawiono postulaty związane z wynagrodzeniem nauczycieli, artystów i służby zdrowia. Udział wzięli zarówno krajowi liderzy lewicy parlamentarnej, jak Magdalena Biejat i Adrian Zandberg, oraz poznańscy politycy: Katarzyna Uberhan, Katarzyna Kretkowska i Dawid Majewski.

Adrian Zandberg zaakcentował na wstępie, że Lewica nie wejdzie do rządu z Konfederacją, jeśli na to zdecydują się Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga.

Na konwencji szeroko podjęto temat pracy i pracowników. Katarzyna Ueberhan wspomniała o konieczności likwidacji luki płacowej, czyli nierówności w wynagradzaniu kobiet i mężczyzn, a także o złożeniu w Sejmie projektu ustawy o powołaniu rzecznika praw pracowniczych. Jak powiedziała: "Mamy w naszym kraju już rzecznika praw obywatelskich, mamy rzecznika przedsiębiorców, mamy inspekcję pracy, ale te instytucje nie chronią wszystkich. Nie chronią tych na "umowach śmieciowych", nie chronią samozatrudnionych, nie chronią tych wykonujących pracę zależną, dlatego zawalczyłam o to by to zmienić".

Po wystąpieniu Ueberhan, na mównicę wszedł Dawid Majewski, który podniósł postulat powszechnych ubezpieczeń artystów i wyższych płac w publicznych instytucjach kulturalnych, które miałyby osiągnąć poziom co najmniej 130 proc. pensji minimalnej w gospodarce.

Kolejną prelegentką była Katarzyna Kretkowska, która zapowiedziała podniesienie pensji w oświacie i odchudzenie programów szkolnych. Skonstatowała, iż za rządów PIS nakłady na edukację spadły poniżej 2 proc PKB. Lewica ma podnieść te nakłady do co najmniej 3 proc., zaś wynagrodzenia nauczycielskie o 20 proc.: "Zadbamy aby tempo wzrostu płac w oświacie było szybsze niż tempo inflacji. Odchudzimy programy szkolne, odchudzimy podręczniki, damy przestrzeń nauczycielom na ich własną kreatywność i własne metody pracy. Wreszcie zasypiemy lukę oświatową, dołożymy samorządom brakujące dzisiaj dramatycznie środki" - stwierdziła.

Na temat sytuacji w służbie zdrowia wypowiedział się z kolei Tadeusz Tomaszewski. Zapowiedział, iż w nowej kadencji Sejmu Lewica podniesie ręce za obywatelskim projektem ustawy o wynagrodzeniach w służbie zdrowia.

W przemówieniu Anny Marii Żukowskiej padła zapowiedź, iż Lewica postara się o to, aby doszło do powszechnej konwersji umów-zleceń na umowy o pracę, jeśli świadczenie pracy jest długotrwałe i odbywa się w stałym miejscu.

Magdalena Biejat zapowiedziała natomiast powstanie 100 tys. nowych miejsc w żłobkach współfinansowanych przez Unię Europejską.

Na końcu, w przemówieniach Anny Marii Żukowskiej i Włodzimierza Czarzastego Lewica zapowiedziała również wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej na stażach, zwiększenie ilości wydziałów sądów pracy oraz wprowadzenie 35-godzinnego tygodnia pracy. Wspomniano również o postulacie 35-dniowego urlopu w ciągu roku.

Tomasz Rysz



drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



MARSZ DLA PALESTYNY
Warszawa, Pomnik Mikołaja Kopernika
📅 Sobota, 30 listopada 2024 r., godz. 15.00
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


18 grudnia:

1865 - USA: Po ratyfikowaniu przez stan Georgia XIII Poprawki do Konstytucji formalnie doszło do likwidacji niewolnictwa.

1913 - W Lubece urodził się Willy Brandt (właśc. Karl Herbert Frahm), polityk SPD, kanclerz RFN.

1932 - W Berlinie zmarł Eduard Bernstein, działacz ruchu robotniczego, ideolog niemieckiej socjaldemokracji, twórca rewizjonizmu w ruchu robotniczym.

1933 - Bolesław Bierut został skazany na 7 lat więzienia.

1936 - Zwycięstwem zakończył się strajk okupacyjny w obronie 220 górników katowickiej kopalni "Eminencja" zagrożonych zwolnieniem.

1938 - Rozpoczęły się wybory do samorządów miejskich, w miastach powyżej 25 tys. mieszkańców listy PPS i Bundu uzyskały 35,8% głosów.

1946 - Urodził się Steve Biko, działacz ruchu przeciw apartheidowi w Republice Południowej Afryki.

1972 - Kolejne wznowienie nalotów amerykańskich w Wietnamie.

1994 - Opozycyjna Bułgarska Partia Socjalistyczna Żana Widenowa wygrała zdecydowanie wybory parlamentarne.

1998 - Kolumbijskie lotnictwo i śmigłowce bojowe prywatnej fimy wojskowej AirScan zaatakowały wioskę Santo Domingo, zabijając jej 18 mieszkanców, w tym siedmioro dzieci.

2005 - W Boliwii Evo Morales wygrał wybory prezydenckie, zdobywając 53,7% głosów.


?
Lewica.pl na Facebooku