Belgia: Unijni urzędnicy będą protestować

[2013-02-04 15:18:43]

Na 5 lutego trzy związki zawodowe, skupiające pracowników służby cywilnej w instytucjach Unii Europejskiej, zapowiedziały strajk ostrzegawczy przeciwko cięciom i spodziewanym zwolnieniom. W dniach 5-8 lutego w Brukseli odbędzie się spotkanie Komisji Europejskiej, podczas którego - wedle nieoficjalnych doniesień - mają zostać podjęte decyzje o ograniczeniu wydatków na cele administracyjnej o 15 miliardów euro.

Według związkowców, dalsze cięcia w administracji poważnie zakłócą funkcjonowanie unijnych instytucji. Przypominają, że w wyniku dotychczas przeprowadzonych cięć, pracownicy służby cywilnej stracili liczne uprawnienia. Ograniczenia wydatków na unijną administrację doprowadziło do zwolnienia około 5 procent pracowników, a tym którzy zachowali pracę, wydłużono godziny pracy, przy jednoczesnym odebraniu uprawnień podatkowych i emerytalnych. Według Günthera Lorenza ze związku Union Syndicale, w wyniku cięć pracownicy służby cywilnej w instytucjach unijnych utracili 9 procent siły nabywczej ich płacy.

Związkowcy chcą zaprotestować przed dalszym cięciom i zakomunikować Komisji Europejskiej, że dalsza polityka cięć administracyjnych spowoduje uruchomienie fali strajków generalnych pracowników służby cywilnej we wszystkich krajach Wspólnoty.

Protest zapewne będzie miał pokojowy i spokojny charakter, w przeciwieństwie do innych wystąpień pracowniczych, które w ostatnim czasie miały miejsce w Belgii. W ubiegłym tygodniu w mieście Namur doszło do intensywnych zamieszek, w których pracownicy protestujący przeciwko likwidacji stalowni starli się z policją i ochroną zakładu. Wyrażono w ten sposób sprzeciw wobec spodziewanej likwidacji 1300 miejsc pracy i wezwano rząd Belgii do podjęcia działań na rzecz renacjonalizacji fabryki należącej do koncernu ArcelorMittal.

Bartłomiej Kacper Przybylski


drukuj poleć znajomym poprzedni tekst następny tekst zobacz komentarze


lewica.pl w telefonie

Czytaj nasze teksty za pośrednictwem aplikacji LewicaPL dla Androida:



Wsparcie na rzecz funkcjonowania projektu Czerwony Goździk
https://zrzutka.pl/evh9hv
Do 18 maja
Warszawska Socjalistyczna Grupa Dyskusyjno-Czytelnicza
Warszawa, Jazdów 5A/4, część na górze
od 25.10.2024, co tydzień o 17 w piątek
Fotograf szuka pracy (Krk małopolska)
Kraków
Socialists/communists in Krakow?
Krakow
Poszukuję
Partia lewicowa na symulatorze politycznym
Discord
Teraz
Historia Czerwona
Discord Sejm RP
Polska
Teraz
Szukam książki
Poszukuję książek

Więcej ogłoszeń...


28 lipca:

1794 - W wyniku przewrotu 9 thermidora został zgilotynowany Maksymilian Robespierre, przywódca jakobinów.

1921 - Sekretarz generalny CKW PPS Jerzy Sochacki zrezygnował z funkcji, nie godząc się ze zmianą stanowiska kierownictwa PPS wobec wojny z Rosją Radziecką.

1942 - W Warszawie aresztowany został przewodniczący KC Polskich Socjalistów, Henryk Wachowicz. Jego funkcję objął Wincenty Markowski.

1942 - Powołano Żydowską Organizację Bojową.

1944 - W lasach gościeradowskich zginęła w walce z hitlerowcami Wacława Marek, włókienniczka, działaczka KPP, sekretarz 5 Okręgu PPR.

1954 - Urodził się Hugo Chavez, prezydent Wenezueli, przywódca rewolucji boliwariańskiej.

1957 - Powstała Międzynarodówka Sytuacjonistyczna, inspirowana pismami Guy Deborda.

1990 - Ustawa o partiach politycznych; partia mogła powstać po podpisaniu deklaracji przez 15 osób.

1990 - Powstała Solidarność Pracy z Ryszardem Bugajem i Karolem Modzelewskim. W czerwcu 1992 przekształciła się w Unię Pracy.

1990 - Postkomuniści zdobyli 85% głosów w pierwszych wielopartyjnych wyborach parlamentarnych w Mongolii.

2005 - IRA ogłosiła zakończenie walki zbrojnej.

2021 - Pedro Castillo został prezydentem Peru.


?
Lewica.pl na Facebooku